Ziraat Bankası’nda Devir, Hazine Müsteşarlığı güvencesiyle evdeki altınları kazanma devri!

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI
Altın Tahvili nedir?
Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Devlet İç Borçlanma Senedi’dir.
Altına Dayalı Kira Sertifikası nedir?
Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz tahvillerdir. Altına Dayalı Kira Sertifikası, sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtmaktadır.
Hedeflenen: Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında 2.200 ton altın bulunduğu tahmin edilmektedir.
Bunların ekonomimize kazandırılması, kaynak çeşitliliğinin arttırılması ve yatırımcı tabanının genişletilmesi Hazine Müsteşarlığı’nın bu ihraçtaki amacıdır.
Avantajları Nedir?
6 aylık kupon/kira oranı (dönemsel) %1,20 (yıllık getiri %2,40)’dır. Kupon/kira ödemeleri yatırımcıların hesaplarına Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen yöntemle TL cinsinden aktarılacaktır.
Bu kapsamda, ihraç edilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarına ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:
Vade: 728 Gün
Kupon/Kira Dönemi: 6 ay
Kupon/Kira Oranı: % 1,20
Yıllık Getiri Oranı: %2,40
Müşteriye Avantajları;
Devlet güvencesinde getiri çalınma/kaybolma riski yok
Kupon/kira geliri (yıllık %2,40) Vade sonunda fiziki altın olarak anapara ödemesi
Gelir vergisi (stopaj) %0 olup, kesintisi yapılmayacaktır.(Halen tahvilde /kira sertifikasında %10, mevduatta %15)
ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI TEMEL ÖZELLİKLERİ
Talepte Bulunabilecek Müşteri Kitlesi: Yastık altındaki altınını değerlendirirken orta vadeli getiri kazanmak isteyen tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir.
Kabul Edilebilecek Altınlar: 22 ve 24 ayar altınlar (üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altınlar ve reşat altınlar hariç) (Rafineri uzmanları Hurda Altınların değerini belirlerken işçilik bedeli göz önünde bulundurulmayacaktır)
Altınların Hesaba Kaydedilmesi : Müşteri tarafından getirilen Cumhuriyet Altınları ve Darphane Altınları tartılmaksızın aşağıda yer alan listede belirtilen gram karşılıkları kullanılarak adet olarak sayılacak; listede gram karşılığı yer almayan Cumhuriyet altınları dışındaki altınlar ise (örneğin bir takı) tartılarak altının (1000/1000) karşılığı hesaplara yansıtılacaktır. 1 Kilogramlık külçe altınlarda ise, eksper gerekli kriterleri sağladığına karar verirse külçeler adet olarak sayılacak, kriterleri sağlamayan külçeler ise tartılarak 1000/1000 saflıktaki karşılığı hesaba geçecektir.

2 Yılın Sonunda,
Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır:
 Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına (A02) gram olarak geri ödenebilir.
 Hazine Müsteşarlığı’nın ihraç basın duyurusunda açıkladığı tarihler arasında Bankamıza başvuru yapmak koşuluyla Altın Tahvilinin/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli 995/1000 saflıkta 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra Bankamızca belirlenecek tarihlerde ve şekilde fiziken geri alınabilecektir.
 Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir.
 Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.
Ücret/Komisyon: Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası işlemleri için açılan yatırım, vadesiz Altın ve vadesiz TL hesaplar için hesap işletim ücreti ya da (MKK) Merkezi Kayıt Kuruluşu komisyonu alınmayacaktır.
MKK: (MKK) Merkezi Kayıt Kuruluşundan yatırım hesaplarında bulunan Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikaları takip edilebilecektir.
ÖNEMLİ NOKTALAR
 Banka tarafından ilan edilen geri alım fiyatları yatırımcılar tarafından daha iyi anlaşılması için 1000 nominal üzerinden açıklanacaktır. (1 gram A02 fiyatına paralel olarak sistem fiyatımız 1000 nominal olarak açıklanacaktır. )
 Müşteri, ihtiyaç ya da başka bir nedenle vadesinden önce Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası’nı geri satmak isteyebilir. Bu durumda fiziki olarak altın alma hakkı olmayacak olup, tıpkı kuyumcuda altın bozdurur gibi Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasını istedikleri zaman Bankamıza satabilecek ve TL karşılığını işlemiş faizi ile birlikte alabileceklerdir. Yapılacak ödemede Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının fiyatı, piyasadaki güncel gram altın fiyatları dikkate alınarak Bankamız tarafından belirlenecektir.
 Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarının vade boyunca Ziraat Bankası tarafından satışı olmayacaktır. Söz konusu kıymetleri almanın tek yolu ihraca katılmaktır.
 Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasının diğer Banka ve Aracı Kurumlara virmanı mümkün olamayacaktır, Ziraat Bankası içinde virman mümkündür.
 Altınların teslim alınıp sisteme girişi yapıldıktan sonra ihraç için yapılan başvuru iptal edilemez.

Haber merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir