Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ilçe protokolü, gazilerimiz, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla Cumhurluk Alanı’nda coşkuyla kutlandı.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları saat:09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Törene Mustafakemalpaşa Kaymakamı Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fehime Esra Asutay, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Ekrem Uğurlu’nun yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci tarafından yapıldı.
“Bugün, zaferi ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan kahraman Türk ordusunun, Türk milletini yok etmeye ve Türk vatanını istilaya kalkışan düşmana karşı kazandığı Şanlı Zafer’in 96’ıncı yıldönümüdür.
Türk ve dünya tarihine yön veren bu zafer; Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenen bir ulusun, bağımsızlığını, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde kalarak ne şekilde kazandığını gösteren emsalsiz tarihi olaylardan birisi olmuştur. Bu Zafer; sadece savaşa son vermekle kalmamış, aynı zamanda modern Türkiye’yi yaratacak reformları başlatmak için ilk kıvılcım ve güç olmuştur.
Bu Zafer; büyük Türk milleti ve onun kahraman ordusunun, en zor şartlarda bile, egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda nasıl şahlandığını, Türk birlik ve beraberliğinin, güç ve yeteneklerinin nelere muktedir olduğunu gösteren benzersiz bir örnek olmuştur.
96 yıl önce; Türk ulusunun bin yıldır yurt yaptığı Anadolu’yu istila etmek ve paylaşmak için büyük bir ihtiras içerisinde saldıran düşman ordularına karşı, yüreğindeki vatan sevgisi ve üstün cesareti ile ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askerinin, bugün de bu uğur da, aynı inanç ve azimle canını seve seve feda edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
1071’de Malazgirt’te Allah Allah nidalarıyla düşmanın üzerine atlayan bu Yüce Millet 15 Temmuz’da Tekbir sesleri ile ihanet çetelerinin tankları, topları, uçakları önüne göğsünü siper etmiştir. 1071’den 15 Temmuz’a kadar geçen 947 yılda kaybolmayan ve diriliğini yitirmeyen bu vatan millet sevgisi Kurtuluş Savaşı’nda ve Terörle mücadelede olduğu gibi mahşere kadar devam edecektir.
Büyük Türk milleti!
Rahat ol! Bağrından Mustafa Kemal’i çıkaran; varlığının ve birliğinin yılmaz savunucusu Türk ordusu, daima milletinin emrinde ve milletinden aldığı güçle zaferlere yürüyecektir. Bağımsızlık ve özgürlüğümüzün teminatı olan Türk Ordusu, Türk yurdunun şan ve şerefini, içten ve dıştan gelebilecek her türlü tehlikelere karşı korumak için vazifesini ifaya her an hazırdır.
30 Ağustos zaferiyle yok edilmek istenen Milli varlığımızı kurtaran ve Cumhuriyet’imizi bize Armağan ve emanet eden başta ulu önder Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve 1071 Malazgirt, Kurtuluş Savaşı, terörle mücadele ve 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle, Kahraman gazilerimizi Şükran ve minnetle bir daha kez anıyoruz.”

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir