Yörük-Türkmen Şenliği’ne terör ateşi düştü

Bursa Osmangazi Yörük-Türkmen Dernekleri ile ortaklaşa düzenlenen “Geleneksel Yörük Türkmen Şenliği”, Hakkari’deki hain terör örgütü saldırısı nedeniyle matem havası içinde yapıldı.
           Bu yıl ilk olarak Killik Köyü Kelebekler Deresi mevkii orman bölgesinde düzenlenen “Geleneksel Yörük Türkmen Şenliği”ne; Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Eren, Diyarbakır Emniyet Müdürü Sedat Ay, İl Genel Meclisi Üyeleri Kerim Akça, Selçuk Algun, Ayhan Aydın, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sülün, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ş. Vahit Girgin, Mustafakemalpaşa ve çevre köylerden yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
            Program, Hakkari’deki hain terör saldırısında 11 askerimizin şehit olması, 16 askerimizin de yaralanması nedeniyle uygulanamadı. Bu nedenle din görevlileri tarafından Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim okunarak şehitlerimizin ruhuna gönderildi.
            Günün anlam ve önemini belirten vaaz konuşmasını yapan Mustafakemalpaşa Gedik Camii İmamı Halil Gezer:”Hakkari’deki hain terör saldırısında şehit düşen 11 askerimiz ve 16 askerimizin yaralanması nedeniyle Yörük şenliğine de terör ateşi düşmüştür. Devletimiz, askerimiz, güvenlik güçlerimiz bu hainlere gereken cevabı verecektir” dedi.
            Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Rıfat Bakan ve Osmangazi Yörük- Türkmen Dernekleri Genel Başkanı Dinçer Akyel yaptıkları kısa konuşmalarda: “Bu yıl bu etkinliğimizi şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif, Kur’an-ı Kerim okutup dualar ederek buruk bir şekilde gerçekleştirebildik. Katılanlara teşekkür ediyoruz” dediler.
            Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Eren de yaptığı konuşmada: “Bu tür etkinlikler, toplumun kaynaşması ile birlik ve beraberliğini sağlamaktadır. Hain saldırıyı şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.
            Buruk şölene tüm katılanlara köy kadınlarının şenlik alanında pişirdikleri peynirli gözlemeler ve yayık ayranı ikram edildi.
           

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir