Yılmaz Akkılıç’ı Kaybettik

Bursa basınının duayen isimlerinden, gazetecilerin “Yılmaz amcası”, Gazeteci Yazar Yılmaz Akkılıç vefat etti.

Bursa basınının duayen isimlerinden Yılmaz Akkılıç, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde girdiği bir ameliyat sırasında hayatını kaybetti.

Bundan bir süre önce kitaplarını taşırken düşüp kalça kemiğini kıran Akkılıç, tedavisinin yapılması için girdiği ameliyat sırasında üre yükselmesi ve mide kanaması sonucu, doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşama tutunamadı.

1933 Şanlıurfa doğumlu olan Akkılıç’ın cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Yeşil Camii’nden alınıp Emirsultan mezarlığında toprağa verilecektir.

Akkılıç uzun yıllar boyunca Bursa gazetelerinde yazarlık yaptı. Aynı zamanda emekli bir asker olan Akkılıç, Milli mücadele kahramanlarından babası, Abdulhalim Akkılıç’ın anılarını yazdığı kitabının yanı sıra Atatürk ve Bursa, Kurtuluş Savaşı’nda Bursa isimli belgesel eserini de kaleme alarak kent kültürüne eşsiz hizmetlerde bulundu.

Kapsamlı bir Bursa Ansiklopedisi de yayınlayan Akkılıç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’yle, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Diğer yandan, Nilüfer Belediyesi, Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı ile Bursa basınının değerli isimlerinden Yılmaz Akkılıç’ın ortak çabasıyla kurulan Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi, kentteki diğer kütüphanelerden farklı olarak; Bursa’ya dair bazı tarihi belgeleri de içeriyor.

Araştırmacı gazeteci-yazar kimliğiyle uzun yıllar Bursa’da basın-yayın, siyaset ve kültür hayatına önemli katkılarda bulunan Yılmaz Akkılıç’ın 60 yıllık arşivini aktardığı Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde, binlerce kitap ve gazetenin yanısıra yine Akkılıç’ın arşivinden buraya aktarılan, çeşitli dönemlerde Bursa’da yaşanan olaylarla ilgili “ilk elden” tarihi belgeler de bulunuyor.

Basın Kültür Sarayı bünyesindeki 700 metrekarelik alanda kurulan Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde 15 bin civarında kitap mevcut. Raflarında 1970’li yıllardan itibaren arşivlenen Cumhuriyet gazetesi ile bir Bursa gazetesi arşivinin de bulunduğu kütüphanenin kitap kapasitesi 50 bin civarında.

Bir halk kütüphanesi anlayışıyla kurulan Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde ayrıca görme engelli vatandaşlar için internet kütüphanesi hizmeti de sunuluyor. Görmeyen vatandaşların kitaplardan faydalanabilmesi için Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) ile işbirliği sağlayan Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi’nde, birçok kaynak kitap, roman, şiir ve çocuk kitapları sesli ortamda paylaşıma sunuluyor.

Süreli yayınlar bölümünde 18 adet günlük gazete ile 50 civarında süreli yayının bulunduğu kütüphanede, ödünç kitap alışverişi de yapılıyor.

Kütüphanede ayrıca Yılmaz Akkılıç’ın babası Abdülhalim Akkılıç’tan yadigar olan tarihi belge ve eşyalar da koruma altına alınmış durumda. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde önemli görevler üstlenmiş bir asker olan Abdülhalim Akkılıç’ın, komuta ettiği birliğin Kilis’i Fransız işgalinden kurtarmasının ardından kendisine armağan edilmiş ve üzerinde sırma işlemelerle Mithat Cemal Kuntay’ın şiirinden dizeler bulunan bir atlas sancak da kütüphanede sergileniyor.

Yılmaz Akkılıç ve ailesinin büyük özenle koruyup sakladığı; Kurtuluş Savaşı’nda Bursa’da yaşananları anlatan tarihi belgeler, Cumhuriyet’in ilk dönemine ait özellikle halkevlerine ait belgeler ile yine Abdülhalim Akkılıç’ın savaşlarda aldığı takdirname ve madalyalar da, Akkılıç ailesinin kent kültürüne kattığı bu mekanda korunup, sergilenmekte.

Son dönemde yazılarını okurlarıyla Yenibursa Gazetesi’nde paylaşan Akkılıç’ın vefat haberi kentte büyük bir üzüntüyle karşılandı.

ÖZGEÇMİŞİ

Yılmaz Akkılıç’ın basınla ilişkisi 1949’da Bursa Halkevi’nce çıkartılmakta olan Uludağ Dergisi’nde başladı. 1951’de Erdoğan Arıpınar ve Güzay Güldere’yle birlikte haftalık ’Gençliğin Sesi’ gazetesini çıkardı. Emekli olduktan sonra, Aralık 1973’te, Türkiye çapında dağıtımı yapılan Yeni Dönem adlı aylık siyasal dergiyi 6 sayı yayımladı. 1980’de Gemlik Körfez gazetesinde başladığı köşe yazarlığını, daha sonra 1986’dan itibaren Bursa Hakimiyet’te, 1987- 1993 arasında Olay, 1993’te Yeni Günaydın ve Ekim 1994’ten itibaren Yeniden Bursa Hakimiyet’te (gazetenin adı değişince Bursa 2000’de) sürdürdü. Akkılıç, 2002’den itibaren Kent Gazetesi’nde, ardında Gazete Avrupa’da ve son olarak yenibursa.com’ internet sitesinde görüşlerini paylaştı.

Araştırmacı gazeteci-yazar kimliğiyle uzun yıllar Bursa’da basın-yayın, siyaset ve kültür hayatına önemli katkılarda bulunan Yılmaz Akkılıç, 50 yıllık birikimini Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile paylaştı ve Akkılıç Kütüphanesi’nin oluşumunu sağladı.

BGC – Akkılıç Ailesi işbirliğinde ilk olarak Setbaşı-Sakaldöken Caddesi’nde ‘Akkılıç Kültürevi’ kuruldu.

Yılmaz Akkılıç’ın değerli birikiminin daha iyi korunup, uzun yıllar Bursa’nın kültür yaşamına katkı sağlayabilmesi amacıyla, 24 Temmuz 2001’de imzalanan protokol ile Bursa Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı’na bağışlanan tüm eserler, belgeler ve anılar kayıt altına alındı. Zaman içinde Kültür Evi Projesi geliştirildi ve Basın Kültür Sarayı bünyesindeki yaklaşık 750 metrekarelik kapalı alanda, Butsa Gazeteciler Cemiyeti, Gazeteciler Vakfı, Nilüfer Beleyesi ve Akkılıç Ailesi işbirliğinde Yılmaz Akkılıç Kütüphanesi kuruldu.

ESERLERİ

Bursa Ansiklopedisi (4 cilt), Bursa Tarihi, Bursa Belleteni, Atatürk ve Bursa, Kurtuluş Savaşı’nda Bursa, Askerin Romanı, İşgalden Kurtuluşa Bursa, Yıldırım/Bursa.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir