Yerel değerlere coğrafi işaretleme

Vali Karaloğlu, başta Mustafakemalpaşa tatlısı olmak üzere Bursa’nın tüm yerel değerlerini dünyaya açacaklarını söyledi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu Hilton Otel’de düzenlenen bir proje toplantısına katıldı. Vali düzenlenen proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Bursa’nın çok sayıda yerel değeri olduğunu ama bunu sadece Bursalıların bildiğini söyledi. Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından, Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteği ile başlatılacak “Menşei Bursa” projesinin tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında, Bursa’ya özgü yerel ürünlerin coğrafi işaretleme çalışmasının yapılması ve bunların dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

Yerel değerlerin coğrafi işaretlerinin tamamlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Karaloğlu, “Bu konularda daha önceki çalışmalara baktığımızda üzülerek söylüyorum ki; coğrafi işaretleme konusunda birçok küçük ilden daha az çalışma yapıldığını görüyoruz. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Fakat bir gerçek var ki; çok fazla yerel değerimiz var ama az sayıda coğrafi işaret alan değerlerimiz var. Bu projeyle değerlerimizi tüm dünyaya tanıtacağız” dedi. Karaloğlu, Mustafakemalpaşa tatlısı, Mustafakemalpaşa peynirli tatlısı, İnegöl köftesi, Gemlik zeytini ve İznik çinisinin coğrafi işaretlemelerinin tamamlandığını, tanındığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Bursa sadece bu değerlerden ibaret değil. Acil coğrafi işaret tamamlaması gereken birkaç tane değer daha sayarsak bunları şöyle sıralayabiliriz. ‘Siyah incir, enginar, deveci armudu, cantık, pideli köfte, kestane şekeri, iskender kebap, gedelek turşusu, hurma tatlısı, Bursa bıçağı, havlusu ve şeftalisi.’ Belki de sayamayacağımız yüzlerce değerimiz var. Bunların her birini borsalarımıza, esnaf birliklerimize, kamu kurumlarına eşleştirmemiz gerekiyor. Başkanlarımız genç ve heyecanlı, bizden görev bekliyorlar.” 7 ay sürecek proje kapsamında ayrıca coğrafi işareti teşvik etmek ve farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar, tanıtım faaliyetleri, Coğrafi İşaretler ve Gastro Turizm Paneli, Yöresel Ürünlerle Gastronomi Festivali, 1’inci Uluslararası Aşçılar Zirvesi gerçekleştirilecek.198 bin Lira bütçe ile başlayan proje Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğiyle yürütülecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir