Yeni bir hayat için organ bağışı kampanyası

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi’nde 3 – 9 Kasım Organ Nakli ve Organ Bağışı Haftası nedeniyle kampanya düzenlenerek vatandaşlar bilgilendirildi.
           Hastane girişinde açılan stantta konu hakkında hazırlanan broşürler dağıtılırken, organ bağışında bulunmak isteyenlerin de başvuruları yapıldı.
            Organ bağışının dünyada bırakılabilecek en değerli miras olduğunun altı çizildi.
            Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Erol Bağcıvan, Başhekim Yardımcısı Gürol Şen, anestezi teknisyeni ve organ bağışı koordinatörü yardımcısı Bülent Ölmez, idare ve mali Hizmetler Müdürü A. Aziz Tok tarafından  yürütülen çalışmalarda, hastaneye gelen vatandaşlar, “Organ nakli nedir, organ nakli nasıl yapılır, hangi organ ve dokuların bağışı verilmektedir?” konularında açıklama yapıldı ve bağışta bulunmak isteyenlere doku, belge ve bağış organ belgesi verildi.
            Organ nakli konusunda Türkiye gelişmiş Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında yetişmiş insan gücü ve ehil ekipman açısından oldukça iyi durumdadır. Hatta bir çok Avrupa ülkesini geçmiş durumdadır. İlk olarak tek istediğimiz organ bağışlarının istenilen düzeyde olmamasıdır. Avrupa ülkelerinde nakillerin % 75’i kadavradan, % 25’i canlıdan yapılırken, ülkemizde durum tam tersidir. Ülkemizde nakillerin % 75’i canlıdan (anne, baba, kardeş) % 25’i kadavradan yapılmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir