Yaşanan dolu afeti yine çiftçimizi vurdu

27.06.2018 Tarihinde bölgemizde yaşanan dolu afeti nedeniyle kısmi olarak Tatkavaklı Mah., Derecik Mah., Ocaklı Mah., Güllüce Mah., Ovaazatlı Mah., Tepecik Mah., Yeşilova Mah., Ormankadı Mah., Kumkadı Mahallerinde doludan zarar gördü. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir;
“Çiftçilerimiz ÇKS’ye başvuru yaptırıp Tarsim sigortalarını yaptıranlar sigortalı ürünlerinde faydalanmaktadır. Fakat ÇKS yaptırmayan çiftçilerimiz doludan gördüğü zararı karşılayamayarak mahdur olduklarından tapusu olmayıp keşif olan yerlerin keşiflerinin yapılarak ÇKS başvurusuna kabul edilmeleri ve Tarsim sigortalarının yapılarak çiftçilerimizin mahduriyetlerinin önlenmesi gerekmektedir.
Ayrıca Çiftçilerimiz ölen aile yakınlarından kalan miraslı yerlerini keşif raporlarına bildiremediklerinden dolayı çiftçilerimiz ÇKS müracatlarını yapamamaktadır.
Bu durumda doludan zarar gören çiftçilerimiz ÇKS ve Tarsim sigortası yaptıramamaktadır.Bu durum çiftçimize büyük zararlar vermektedir, çiftçimiz çiftçilikle uğraşmakta fakat miraslı yerlere ÇKS çıkartamadığından dolayı sigortadan faydalanamamaktadır.Bu durumun incelenerek Tarım Bakanlığı Tarafından çiftçilerimize yardımcı olunmasını talep etmekteyiz” dedi.
Oda Başkanı Mehmet Aydemir çiftçilerimizin bizzat zarar gören ürünlerini tarlalarında ziyaret ederek bu duruma çözüm getirilmesi talebinde bulundu.Tarım Bakanlığının bu durumu gözardı etmeyerek çiftçilerimize yardımcı olması temenni edildi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir