Vicdanlı Müslümanlar bu gelişmelere ne diyecek?

Author Image
Yüksel Baysal
Türkiye müthiş bir akıl tutulması yaşıyor! Son günlerde meydana gelen gelişmelere bakar mısınız? Türkiye’de büyük bir cadı avı yaşanıyor.
Bilindiği gibi 1950’li yıllardan sonra komünizm hayaleti, Rus işgali korkusuyla birleştirilip, cadı avı yaşandı tüm kapitalist ülkelerde… Elbette Soyvetler Birliği ile sınır komşusu olan bizde en ağırı yaşandı. Solculuğun S’sinin görüldüğü yerde kafalar ezilmeye çalışıldı.
Sonra “Şeriatçılık” tehlikeli düşman kabul edildi, dincilerin yanı sıra dindarlara da baskı yapıldı. Elbette Türkiye’nin kanayan yarası Kürtler’e, eski yarası Ermeniler’e reva görülen muameleleri unutmamak lazım.
Hadi diyelim, ulus devletin kuruluşu sırasında “tekçilik” ilkesi zorunluydu, aradan yıllar geçtikten sonra bile bunların “Kırmızı Kitap”tan çıkarılmamasına ne demeli?
Kırmızı Kitap’a son giren yapı Fethullah Gülen Hareketi oldu. Hedefte Fethullah Gülen Hareketi var gibi görünüyor ama şunu unutmamak lazım ki, bir kez hukuk dışına çıkılırsa, ortada demokrasi kalır, ne insan hakları ne de kişi güvenliği… Sıra ötekilere de gelir!
Muktedirin istediğinin tersine bir karar verdiği için, iki hakime önce görevlerinden el çektirildi, ardından yaka paça gözaltına alındı.
12 Eylül dönemi hakimlerinden Fahir Kayacan bile, “35 yıllık hukukçuyum, Yüksek Mahkeme üyeliği dahil, 25 yıl ceza hakimliği yaptım. Artık bu kadarına pes” demek zorunda kaldı.
Bir başka saçmalığı Prof. Dr. Osman Özsoy yaşadı. Samanyolu Televizyonu’nda programa çıktığı için vapurda gözaltına alınıp, adliyeye hem de tutuklama istemiyle sevk edildi. Ne söylemiş Özsoy, “Bu süreci 3-5 tane yiğit adam sona erdirir. Biraz daha gitsin böyle. AK Parti seçimde yüzde 60 oy da alsa bu dönem ve bu süreç bitmiştir!” Ne var bu sözlerde, hakaret mi var, tehdit mi?
Sedef Kabaş’ın başına gelenlere ne demeli? Tweet attığı için 10 yıla kadar yargılanma komedisi bir yana, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek, dosyayı Ağır Ceza’ya sevk ediyor?
Nasıl bir ağır cezalık suç olabilir, inanılır gibi değil!
Sadece bir tek günlük gazeteden derlediğim “İleri Demokrasi” haberlerine devam edeyim! Amiral Türker Ertürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. İzmir’de DİSK ve KESK yöneticileri aynı suçtan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Türkiye’de belki onlarca dava var, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten…
Manisa’da, ardından Konya’da yapılan operasyonlara ne demek lazım? “Kurban derisi toplamak ve burs istemek” suçundan sanırım Gülen Hareketi’ne yakın dernekleri polis basmış, Emniyet Müdürü daha da ileri gidip, “Bugüne kadar yardım edenler gelsinler örgüte yardım ve yataklık yaptıklarını itiraf etsinler, pişman olsunlar, polise bilgi versinler” diyerek, yeni bir açılıma imza attı.
Müslümanlar yıllarca Kemalist rejimden “Kurbanlarımıza bile e koyuyorlar” diye yakınıyorlardı. Siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği noktayı görüyor musunuz?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir