TÜVTÜRK traktör sahiplerine gidiyor

Gezici araç muayene istasyonları ile zorunlu araç muayene hizmetini köylere de ulaştıran
TÜVTÜRK, 16 Ekim tarihinden itibaren Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı köyleri ziyaret edecek.

Uluslararası standartlarda periyodik araç muayenesi hizmeti ile Türkiye’de trafik ve araç güvenliğine önemli katkı sağlayan uzman kuruluş TÜVTÜRK, gezici araç muayene istasyonlarıyla Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı köylerdeki traktör sahiplerini ziyaret edecek.
TÜVTÜRK, 16 Ekim Pazartesi gününden itibaren traktör mobil istasyonlarıyla Mustafakemalpaşa köylerindeki traktörlerin zorunlu araç muayenelerini gerçekleştirecek. Mustafakemalpaşa’da 26 Aralık’a kadar gerçekleşecek bu hizmetten toplam 10 köy faydalanacak. Ülkemizdeki mevcut kanunlara göre, üç yaşını aşmış traktörlerin, her üç yılda bir muayene edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, traktör sahipleri, araçlarının trafikten men edilmesine kadar birçok yaptırımla karşılaşabiliyor.
1’den devam
Traktör muayenesinin 3 yılda 1 yapılması zorunlu
Traktör sahiplerinin araçlarını muayeneye götürmedikleri her yıl için yaklaşık bir muayene ücreti kadar gecikme bedeli ödemek zorunda kaldığını hatırlatan yetkililer, TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında traktörler için 101.48 TL ücret karşılığı muayene yapıldığını ve bu muayenenin 3 yıl geçerli olduğunu belirtti. Ayrıca, Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki 28049 No’lu resmi gazetede yayınlanan değişikliğe göre; tescil kaydı olmayan traktörlerin tescil edilmesi halinde 1 aylık geçici muayene süresi verilmektedir. Bu bir aylık süre içerisinde muayene yaptırılması durumunda geçmişe yönelik gecikme bedeli alınmamaktadır.
Muayenesiz traktörlerin ikinci el satışı da yapılamıyor
Traktörlerin ikinci el alım satımları için de önemli olan zorunlu araç muayeneleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 20 Şubat 2014’ten itibaren hayata geçirdiği yeni düzenlemeye göre, geçerli bir araç muayenesi olmayan traktörlerin ikinci el satışlarının yapılması da mümkün olmuyor.
GEZİCİ TRAKTÖR MUAYENE İSTASYONU MUSTAFAKEMALPAŞA PROGRAMI

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir