Türkiye anayasa değişikliğine ‘Evet’ dedi

Referandum için sandığa giden Halk, Başkanlık Sistemi ve Anayasa Değişikliği ile ilgili seçimini yaptı. Sandıktan Ülke genelinde “Evet” oyu çıkarken, ilçede ise sadece 482 oy farkla “Hayır” çıktı.
Geçtiğimiz Pazar günü Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de halk Referandum oylaması için sandığa gitti. Referandum için Mustafakemalpaşa genelinde toplam 262 sandık kuruldu. Henüz kesin olmayan sonuçlara göre Mustafakemalpaşa’da kayıtlı 76 Bin 882 kayıtlı seçmenden, 69 Bin 347’si oyunu kullanmak için sandık başına gitti. Bu durumda 7 Bin 535 seçmenin oy kullanmadığı anlaşıldı. Kullanılan 69 Bin 347 oyun Bin 101’i geçersiz sayıldı. Geçerli sayılan oyların 34 Bin 409’u “Hayır” 33 Bin 927’si ise “Evet” için basıldı. İki tercih arasındaki farkın ise sadece 482 oy olarak belirlendi.
Referandum oylamasının ardından “Kesin olmayan sonuçlara” göre ilçe bazında ortaya çıkan ve rakamlarıyla fark yaratan sandıklar ve bazı detaylar ise şöyle göze çarptı. İlçenin en az seçmen kaydı bulunan mahallesi olan Tırnova mahallesinde 20 kayıtlı seçmenin hepsi sandık başına gitti. Sandıktan 16 Evet oyu çıkarken 3 Hayır oyu çıktı ve 1 oy geçersiz sayıldı. Seçmen sayısı en az bir diğer mahalle Garipçetekke’de de 22 kayıtlı seçmenin hepsi oy kullandı tüm oyların geçerli olduğu sandıktan 3 Evet, 19 Hayır oyu çıktı.
“EVET’TE FARK ÇIKARAN SANDIKLAR
Kırsal mahalleler bazında Evet oylarının farklı üstünlük sağladığı sandıkların başında, Hacıahmet, Yaylaçayır, Aşağıbali ve Kurşunlu mahalleleri geldi. Toplamda 263 seçmenin kayıtlı olduğu Kurşunlu mahallesinde seçmenlerin tamamı sandığa gitti.
Tüm oyların geçerli sayıldığı sandıktan 256 Evet oyu çıkarken, sadece 7 oy Hayır yönünde kullanıldı. Hacıahmet mahallesinde 220 kayıtlı seçmenin tamamı oy kullandı ve oyların tamamı geçerli sayıldı. Sandıktan 215 Evet oyu çıkarken sadece 5 oy Hayır çıktı. Yaylaçayır’da 56 seçmenin hepsi oy kullandı, geçersiz oyun çıkmadığı sandıktan 54 Evet, 2 Hayır oyu çıktı. Aşağıbali Mahallesinde de benzer bir sonuç göze çarptı. 38 kayıtlı seçmenin hepsi oy kullandı sandıktan 36 Evet, 2 Hayır oyu çıktı.
“HAYIR’DA FARK YARATAN SANDIKLAR
Yine kırsal mahalleler göz önüne alındığında bu defa Hayır oylarının farklı üstünlük sağladığı mahalleler ise Kabulbaba mahallesi, Taşpınar mahallesi ve Yavelli mahallesi oldu. Kayıtlı seçmen sayısı yüksek olan Taşpınar mahallesinde 3 sandık kuruldu. Toplamda 953 seçmenin oy kullandığı sandıklardan Evet’e 34 oy çıkarken, 829 oy Hayır yönünde kullanıldı.
Kabulbaba mahallesinde ise 182 kayıtlı seçmenden 171’i sandık başına gitti.
4 oyun geçersiz sayıldığı sandıktan 13 oy Evet, 154 oy ise Hayır olarak kullanıldı.
214 seçmenin kayıtlı olduğu Yavelli mahallesinde 188 kişi sandık başına gitti 1 oyun geçersiz sayıldığı sandıktan 45 Evet, 142 Hayır oyu çıktı.
Diğer yandan Cezaevinde kurulan sandıkta 20 oy kullanıldı. Oyların 10’u Evet, 10’u ise Hayır’a çıktı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir