Türk çiftçisi üretemez duruma geldi!

Karahasanoğlu ve Karaca’dan “Akaryakıt” eleştirisi:
Bu konuda acil çözüm beklediklerini dile getiren Karahasanoğlu ile Karaca, akaryakıt fiyatlarına yapılan son zamlardan sonra Karacabey sınırları içinde dizel akaryakıtın litresinin 4.07 TL’ye ulaştığını kaydetti. Bu şekilde sıkıntının her geçen gün büyüğüne dikkat çeken Ziraat Odası yöneticileri, “Türk çiftçisi, dünyanın en pahalı dizeli ile üretim yaparak daha ucuz akaryakıt girdisi olan ülkelerin ürünleri ile rekabet yapmaya çalışmaktadır. Bu olanaksızdır. Aşağıdaki rakamlar ne demek istediğimizi net bir biçimde kanıtlamaktadır;
Türkiye dışındaki ülkelerde fiyatlar ucuz!
Avrupa Birliği ülkelerinde zirai amaçlı kullanımı olan renk markörlü dizel akaryakıtlar üreticiler tarafından alınabilmektedir. Örneğin İngiltere’de ‘Red Diesel’ yani kırımızı dizel olarak adlandırılan dizelin güncel fiyatı 0.725 sterlindir, TL olarak 2.10 olmaktadır. İspanya’da ise ‘Gasoleo B’ olarak adlandırılan dizelin litresi ise 0.90 avrodan yani 2.16 TL’den üreticiye verilmektedir.
Diğer bir önemli tarım ülkesi olan Amerika Birleşik Devletlerinde ise, tarım amaçlı vergisiz dizel satılmaktadır. Bu üründe yine kırmızı bir markörle işaretlenmiştir. Litre fiyatı sadece 0.97 dolar olup, TL olarak ise 1.75 TL’dir. Kanada’da aynı uygulama yapılmaktadır.
Bir başka önemli tarım ülkesi olan Meksika’da, tarım için özel bir dizel satışı yapılmamakla beraber bütün akaryakıtlara devlet tarafından yüksek destek verilmektedir. Bu nedenden dolayı dizelin litre fiyatı 0.81 dolar yani 1.47 TL’dir. Güney Amerika’nın önemli bir tarım ülkesi olan Arjantin’de ise bütün akaryakıtlar devlet desteği altında satılmaktadır.
Özellikle buğday ithal ettiğimiz ülkeler olan Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’da düşük vergili akaryakıt satışı yapmaktadır. Rusya’da dizelin fiyatı 0.74 dolar (1.74 TL), Ukrayna’da ise 1.12 dolardır (2.02). Kazakistan ise, dünya üzerinde en ucuz dizel satış fiyatına sahip olan 18. ülkedir.
Ülkemizde, Tarım Bakanlığı dekar başına 2.5 TL ile 6 TL arasında değişen mazot desteği vermektedir. Yani dekar başına 0.61 litre ile 1.33 lt arasında dizel yakıtı üreticilere dağıtmaktadır. Oysaki bölgemizde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan domates ürünü için sadece toprak hazırlıkları gibi arazi işlemleri için dekara 25-30 lt dizel, mısır ürünü için ise 15-20 lt dizel yakıt harcaması gerekmektedir. Sulama için yapılacak akaryakıt harcaması dekara 25-35 litre arasında değişmektedir.
Üretici imkânsızla mücadele ediyor!
Bütün dünya çiftçilerinin benzer tüketimleri olduğu düşünüldüğünde 2 kat daha fazla ödeyen Türk çiftçisinin yurtdışındaki meslektaşları ile rekabet etmesi olanaksızdır. Ancak Türk çiftçisi bu imkânsızlığı başarabilmek için mücadele vermeye çalışırken, artık üretimi bırakma noktasına gelmiştir.
Türk çiftçisinin 2012 yılında üretimini sürdürebilmesi için acilen indirimli tarım mazotu uygulamasına geçilmesi, bunun içinde çiftçiye verilen mazotta ÖTV ve KDV indirimine gidilmesi gerekmektedir.
Sanayiciye uygulanan elektrik ve doğalgaz indirimleri ve denizcilere sağlanan indirimli mazot, büyük bir özveri ile dünya çiftçileri ile rekabet etmeye çalışan Türk çiftçisinden neden esirgenmektedir?” şeklinde eleştirilerini noktaladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir