TÜDAF başkanı hayatını kaybetti

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin himayesinde 18 yıldır düzenlenen Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’na öncülük eden Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) Genel Başkanı Kemal Demirel, 90 yaşında vefat etti.
Türk Daması’nın dünyada yaygınlaşması ve gelecek kuşaklara aktarılması için gönüllü hizmetleriyle tanınan dama camiasının ağabeyi Kemal Demirel’in cenazesi, memleketi Mersin’de toprağa verildi.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’da Demirel’in vefatı dolayısıyla üzüntülerini bildiren bir taziye yayınladı.
2500 yıllık Türk Daması’nın son büyük temsilcilerinden biri olan Kemal Demirel’e Mustafakemalpaşa’daki şampiyonanın uluslararası alanda tanıtılması için verdiği emeklerden dolayı şükran borçlu olduklarını kaydeden Başkan Sadi Kurtulan; “ Yalnız bizim için değil Türkiye için önemli bir değeri yitirdik. Kemal amcamızın şahsiyeti hepimiz için örnekti. Mustafakemalpaşa’yı damacıların evi gibi görür, her yıl bu şampiyonaya büyük bir heyecanla katılır bizleri onurlandırırdı.
Mustafakemalpaşa’nın ‘Dama’nın Kırkpınarı’ olmasına emeği büyüktü. Bizlerde onun hatırasına bu festivali devam ettireceğiz. Bu vesileyle Kemal Demirel amcamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve dama camiasına baş sağlığı diliyorum ” dedi.
Kemal Demirel kimdir?
Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) Genel Başkanı Kemal Demirel, 1928 yılında Mersin’de doğdu.
14 yaşından itibaren dama sporuyla ilgilenen Demirel, 1994-1995 ve 1996 yıllarında İstanbul Türkiye Dama Şampiyonası Yönetimi’nde yer aldı.
Türk Daması’nın asıl atılım yılı olan 2000’de Mustafakemalpaşa Belediyesi Dama Şampiyonası’nın kurucuları arasında bulundu.
Evli ve 3 çocuk babası olan Demirel, 2000-2017 yıllarında Mustafakemalpaşa Uluslararası Dama Şampiyonaları’nı yönetirken, Türk Daması Şampiyonaları Onur Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir