Trafiğin şakası yok Sıkı denetimler geliyor

Polis, hız denetimlerini, emniyet kemeri uygulaması ve takograf kontrolünü arttıracak, kazaların ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla denetimlerini sıklaştıracak.
Özellikle şehirlerarası yollarda hız denetimlerini arttıracak polis ekipleri, radar uygulamalarını da sıklaştıracak. Hız denetimleri kesintiye uğramadan 24 saat esasına göre yapılacak.
Polis, bu doğrultuda duble yollarda 5-10 kilometre arayla karşılıklı radar uygulaması yapacak. Gece yapılan denetimler, aydınlık alan bulunmaması halinde araçların gidiş istikametine doğru seyir halinde de gerçekleştirilebilecek. İlgili emniyet müdürleri, bulundukları illerde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) kurulması için çalışmalar gerçekleştirecek.
Polis, önümüzdeki dönemde ve 2014’te emniyet kemeri uygulamasına da ağırlık verecek. Emniyet kemeri uygulamalarında cezai yaptırım olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, mayıs ayında şehir içinde emniyet kemeri takma oranı yüzde 46, şehir dışında ise yüzde 78 olarak belirlendi.
İstatistiklere göre bu yıl 8 ayda 2 milyon 801 bin 285 araç denetlenirken, bunlardan 203 bin 308’ine cezai işlem uygulandı. Geçen yılın aynı döneminde ise 1 milyon 12 bin 161 araç denetlendi ve 112 bin 509’una ceza yazıldı. Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında 8 ayda kontrol edilen araç sayısı yüzde 177, uygulanan ceza sayısı ise yüzde 84 arttı. Polis, 2015 yılında emniyet kemeri takma oranını şehir içinde yüzde 70, şehir dışında yüzde 90 olmasını hedefliyor. Kemer takma oranının 2020’de ise şehir içinde yüzde 80, şehir dışında yüzde 100’e ulaşması bekleniyor.
Ticari araçların kontrollerinin gerçekleştirildiği yol kenarındaki denetim istasyonlarında polisin kontrolü de artacak. Polis, araçlarda bulunan takografların incelenmesine önem verecek. Gerekli görülmesi durumunda takograf okuyabilecek personelin arttırılması için eğitimler verilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş da Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlerinden de emniyet kemeri, hız ve takograf kontrollerinin arttırılmasını istedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir