‘TOSGEB MARMARA’ Bursa’da faaliyete geçti

Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği (TOSGEB),4 Kasım’da Bursa’nın Çekirge semtinde bulunan Gönlü Ferah Hotel’de ‘Tossgeb Marmara’ adı altında kurduğu bölgesel dernekle Marmara bölgesindeki faaliyetlerine başladı. Bursa merkezli kurulan ve 34 kurucu üyenin paydaşı olduğu Tosgeb Marmara Solucan Gübresi Üreticileri Derneği ‘nin kuruluş toplantısına, üreticiler ve bu sektöre ilgi duyan girişimcilerden oluşan 80 kişilik katılım sağlandı ve katılımcıların derneğe üye kayıtları yapıldı.
Kuruluş toplantısında Tosgeb Türkiye Genel Başkanı Rasim Aydın, Bilim Kurulu Başkanı Opr. Doktor Cezmi Saday, TC. Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Esin Mertol ve Tosgeb Marmara Başkanı Hayrettin Başat, solucan gübresinin geleceği ve üretim aşamaları ile ilgili üreticilerden gelen soruları yanıtladı. Tarım Bakanlığı Ziraat Mühendisi Esin Mertol, solucan gübresi üretimi yönetmeliğinin son aşamada olduğunu ve önümüzdeki ay yürürlüğe gireceğini açıkladı.
Bu sayede üreticilerin tesis kurulumundan üretim ve satış lisansı alım aşamalarına kadar gerekli tüm bilgilere önümüzdeki ay çıkacak olan yönetmelikten ulaşabileceğini ve gelecekte bakanlığın hibe programlarından yararlanabileceklerini belirtti.
Tosgeb Marmara Başkanı Hayrettin Başat, derneğin amacının; ‘bölgesel çapta etkili olmak ve bölgemizdeki bu alanda faaliyet gösteren tüm üreticilerimize, bilimsel veriler ışığında rehberlik etmek’, olduğunu söyledi. Hayrettin bey buna ek olarak ‘Tosgeb bilim kurulunun çalışmalarında ve bugüne kadar solucan gübresi ile ilgili yapılan tüm çalıştaylarda elde edilen bilgi birikimini, derneğimiz üyesi üreticilerle şeffaf bir şekilde paylaşacağız ve solucan gübresinin bölgemizde bilimsel kriterlere dayanarak en kaliteli şekilde üretilmesini sağlayacağız’ diyerek derneğin hedeflerini açıkladı.
Dernek faaliyetleri ile ilgili detaylı bilgilere, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek olan, www.tosgebmarmara.org adlı internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir