TKP den talana karşı mücadele kampı

TKP 11. Kongre Türkiye Konferans kararlarından birisi “Yeraltı ve yerüstü zenginliklerin talanına karşı mücadeleye!” başlığını taşımakta. Ülkemizin doğal zenginliklerinin, tarihsel ve kültürel değerlerinin sermayeye yeni kâr alanları açmak adına talan edildiğinin belirtildiği karar metninde, tarım emekçileri başta olmak üzere tüm emekçilerin bu talandan zarar gördüğünün altı çizilmişti. TKP 11. Kongresi, “Türkiye Komünist Partisi, ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin, doğasının ve tarihi değerlerinin emperyalizmin talanına sunulmasına yol açan her türlü girişimi önlemek için mücadele verme kararlılığındadır” diyerek, çevre alanında da mücadele bayrağını açtı.
Doğal ve kültürel zenginliklerin talanına karşı; su, enerji, maden, tarım ve arkeoloji başlıklarında bir çok çalışma ve eylemi örgütleyen ve eylemlere dahil olan TKP’liler, deneyimlerini ve bazı başlıklarda öncü olunmasının yarattığı olanakları birleştirmek ve çoğaltmak için Mustafakemalpaşa’da, 24-28 Ağustos tarihleri arasında çevre kampında bir araya geldiler.
TKP’den yapılan açıklamada, Talana Karşı Mücadele Kampı’nın esas amacının, çevre sorunlarının arkasında yatan sermaye ilişkilerini deşifre ve ifşa etmek ve bunu kamoyuna yaymak olduğu belirtildi. Kapitalist düzeni ve sermaye egemenliğini eleştiren ve sosyalist mücadele ile çevre mücadelesinin bağını kuran bir anlayışı yaratma ihtiyacının sonucu olarak planlanan kampa, ilgili konularda çalışma yapmış araştırmacılar da katılıyor. Arkeoloji, tarım, su ve maden olmak üzere dört alanda yapılacak olan sunumların ardından, kamp katılımcılarının Mustafakemalpaşa halkı ile birlikte çevre sorunları tartışacakları çeşitli etkinlikler de yapacakları belirtildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir