Tepecik’te nevruz kutlaması

Her yıl mart ayının 21’inde kutlanan bahar bayramı Nevruz bu yıl da coşkuyla kutlandı. İlçe çapında kutlamaları üstlenen Tepecik Şehit Ali Üzel ilk ve orta okulu çeşitli etkinlerin içinde bulunduğu renkli bir program hazırladı.

          Okul bahçesine kurulan kıl çadırla, eski Türk gelenekleri demir dövme ve ateşten atlama gelenekleri bu güzel günde yaşatıldı.

          Kutlama programına İlçe milli eğitim müdürü Abdulgani ARTAN, Şube müdürü Metin Sarıfakıoğulları, Tepecik Belediye Başkan vekili Mehmet Kirezci ile ilçe, belde okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenleri ile belde sakinleri katıldı.

          Okul Müdürü İbrahim YILMAZ açılış konuşmasında; “Nevruz Türklerin Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Nevruz Doğu Türkistan’dan Balkanlara Kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından MÖ 8. Yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır.

                     Türkiye’de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri’nde ise resmi bayram olarak kutlanırken 1995 yılından itibaren ülkemizde de resmi bayram olarak kutlandığını görmekteyiz” dedi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra, protokol üyelerinin ateşten atlama ve demir dövme merasimiyle program devam etti.

           Okulun halk oyunu ekibi gösterisinden sonra öğretmenler Havva Nur Akbay’ın solistliğini üstlendiği mini konser verdi. Havva Nur Akbay’a  şef  Yücel Kaydı  ve  saz ekibi eşlik etti.

          Program yumurta tokuşturma, balon patlatma ve çuval yarışlarının yapılmasıyla sona erdi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir