Tepecik İlköğretim’de nevruz kutlaması

Mustafakemalpaşa Tepecik Beldesi İlköğretim Okulu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kulübü’nün hazırladığı Geleneksel Türk Dünyası Toplulukları ve Nevruz Bayramı Şenliği kutlamaları büyük ilgi gördü.
        Tepecik İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen 21 Mart Nevruz Bayramı kutlama şenliklerine; Mustafakemalpaşa Belediye Başkan yardımcısı Galip Çakmakçı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Ersin, Tepecik Belediye Başkan vekili Ekrem Acar, Yeşilova Belediye Başkan yardımcısı Nevzat Kaya, TEMA Vakfı temsilcisi Necati Özyiğit, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Kekil Şimşek, Tepecik İlköğretim Okulu Müdürü İbrahim Yılmaz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, öğrenci velileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
         Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, okul müdürü İbrahim Yılmaz’ın, yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başldı. Yılmaz konuşmasında;
         “Nevruz Bayramı, Orta Asya’dan Balkanlar’daki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan bir şenliktir.
         Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkulu bir gündür.
         Yaşadığımız geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı’nın Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.
         Bu nedenle 21 Mart, bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü kabul edilerek Nevruz Bayramı adıyla kutlanır.
         Ben de başta ülkemiz olmak üzere, Nevruz Bayramı’nı kutlayan bütün ülkelerin ilçemiz ve siz katılanların Nevruz Bayramı’nı kutluyorum” dedi.
         Okul müdürünün konuşmasının ardından öğrenciler sıra ile Nevruz konulu şiirler okudu.
         Program, masaların alana konulması, peynirli börekler ve ayranların dağıtılmasından sonra her iki sınıftan karşılıklı iki öğrencinin getirilen yumurtaların tokuşturularak kırılması, ilçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan, protokol ve okul müdürü, öğretmenler ve öğrencilerin nevruz ateşinden atlaması, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulgani Artan, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Ersin, Belediye Başkan yardımcısı Galip Çakmakçı, Tepecik Belediye Başkan yardımcısı Ekrem Acar, TEMA Vakfı Temsilcisi Necati Özyiğit’in örs üzerinde tokmak ve çekiç ile demir dövmeleriyle devam etti.
         Program, İncealipınar Köyü Muhtarlığı’ndan sağlanan yörük çadırının karşısında Kız Teknik ve Meslek Lisesi Folklor Ekibi’nin gösterileriyle sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir