Tatlı Su ve Tatlı Suya Bağımlı Olanları Korumak

Suya erişim insan yaşamı için vazgeçilmezdir, ilerlemis içinse çok önemlidir. Erken dönemde yaşamış Mısırlılardan Mezopotomyalılara hatta antik Çinlilere kadar bütün büyük medeniyetler nehirlerin çevresinde yerleşmiş, yeşermiş ve büyümüştür. İçecek ve gıda yetiştirecek yeterli su olmadığı takdirde hiçbir toplum ne kadar ilerlemiş olursa olsun yaşayamaz.

İşte çıkmaz burada. Su sınırlı, Dünya üzerindeki tatlı su miktarı bugün Caesar’ın antik Roma’yı yönettiği dönemle aynı miktarda. Ama aradan geçen o 2000 senede insan nüfusu 250 milyondan 7 milyara çıkmış durumda. Günümüzde 70 trilyon dolar olarak hesaplanan yıllık mal ve hizmet üretimi ise çok daha hızlı artmış durumda. Elektrikten kağıda, kot pantalondan hambungere kadar neredeyse herşeyi üretmek için su gerekli. Tüketici talepleri arttığı için ulaşılabilir su kaynaklarının ne kadar sınırlı olduğu daha da net ortaya çıkmış durumda. Barajlarla aşırı tutulmuş durumdaki, bazen denizlere aylarca yada yıllarca su vermeyen nehirlerin sayısı rahatsızlık verecek boyuta ulaşmış durumda. Göller ve sulak alanlar daralıyor ve çok önemli akiferler boşalıyor. Günümüzde küresel gıda arzının %10’luk bir bölümü sürdürülemez şekilde kullanılan yer altı sularına dayanıyor.

Aynı zamanda birçok insanın temel su gereksinimini hala karşılanmamaya devam etmekte. Yaklaşık 800 milyon insan, yani toplam nüfusun %11’i temiz içme suyuna erişim sağlayamıyor. Bundan daha büyük bir oranda insan ise açlık sınırının altında ya da yetersiz besleniyor. Çiftliklerde yaşayan pek çok insanın kurak mevsimlerde yada uzun sürekli kuraklıklarda ekinlerini sulayabilecek suya erişimleri yok, bu da onların fakirliğe sürüklenmesine ve kronik olarak yetersiz beslenmesine sebep oluryor.

Temiz su konusunda sürdürülebilir su kullanımının ne demek olduğunu derinlemesine tartışmalı, bugün bu tablonun neresinde durduğumuzu belirlemesi ve daha sonra bu hedefe ulaşmak için bir seri pratik eylem tasarlayıp bunları hayata geçirmeliyiz.

Kalın Sağlıcakla.

Kaynak: TEMA Yayınları Dünyanın durumu 2013.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir