Tat Fabrikası’nın kuruluş anısı

1963 yılında muhtar seçilen Kavaklı Köyü muhtarı merhum Ahmet Arın ölümünün 12.yılında evlatları tarafından mezarı başında anıldı. 1931 yılında Kavaklı köyünde dünyaya gelen Ahmet Arın 1963 yılında yapılan mahalli seçimlerde Kavaklı köyü muhtar adayı oldu. Seçimlerde muhtar seçilen Arın iki dönem muhtarlık görevinde bulundu. Ahmet Arın’ı diğerlerinden ayıran özellik ise Tat Fabrikası’nın Kavaklı’ya kazandırılmasının mimarı oluşuydu. 1966 yılında temeli atılan fabrikanın temel atma törenine merhum Vehbi Koç’ta katıldı. Fabrika 1968 yılında faaliyete geçti. Muhtar Arın’ın büyük oğlu Tayyip Arın, Kavaklı’nın belediyelik olmasındaki süreçte hatırladıklarını bizlerle paylaştı.
“Dönemin CHP Bursa Milletvekili merhum Nail Atlı (Kendi de Kavaklılı) bir gün köye gelerek belediye olabilmeleri için halkı bilgilendirdi. Merhum Vekil Atlı köylüye hitaben ‘Nüfusu 2 binin altında olan yerlere belediyelik verilmeme hususunda bir yasa hazırlanıyor. Elinizi çabuk tutun. Köyümün belediye olması için önderlik yapma sözü veriyorum’der. Babam Ahmet Arın o dönemde köy muhtarıydı. Vekil Atlı’nın yardımlarıyla belediyelik olmayı hak ettik.
09 Aralık 1973 tarihinde yapılan belediye seçimlerini Turan Zeren kazanarak belediye başkanı seçildi.
Fabrikanın kurulma aşamasının duyulmasının ardından köylüler fabrikanın kurulmasına karşı çıktılar.” Muhtar Ahmet Arın’ın bu duruma çok üzüldüğünü belirten oğlu Tayyip Arın “Temel atma törenine rahmetli Vehbi Koç’ta katılmıştı. Daha sonra köyün adı Tatkavaklı olarak değiştirildi.
Rahmetli Vehbi Koç için Tat Fabrikası’nın önemi çok büyüktü. Açılışında ‘ilk göz ağrım olan bu fabrika ilelebet var olacaktır.
Köylüye ve Mustafakemalpaşa’ya büyük bir iş imkanı sağlayacak bu fabrikanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum’ diyerek fabrikanın temel atma törenlerinde konuşmuş.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir