Tarla farelerine bu sezon da dikkat!

Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, beraberinde Bursa İl Müdürlüğü’nden gelen teknik personelle birlikte Sultaniye Mahallesi’nde uygulamalı tarla faresi mücadelesi eğitimi gerçekleştirdi.
Eğitimlerde İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemer Erken de yer aldı.
Geçtiğimiz yıl Karacabey’deki tarım ürünlerine büyük zarar veren tarla farelerinin, bu yıl da aynı etkiyi yapabileceği vurgulandı. Bununla ilgili Sultaniyeli çiftçilere eğitim veren ekipler, şu uyarılara da dikkat çekti:
“Tarla faresi için en uygun zaman, sayılarının az ve besinin kıt olduğu Kasım-Mart ayları arasındaki dönemdir. Etkin mücadele için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir;
Sürülen arazilerde yuvaları bozulduğu ve toprak gevşetildiği için yuvalar genellikle işlenmeyen alanlarda ve tarla kenarlarında olmaktadır.
Bu nedenle bu tip alanlarda mücadeleye öncelik verilmelidir.
1’den devam
Ayrıca tarla kenarı derince sürülerek ekili araziye geçişler nispeten engellenebilir.
Doğal dengenin ve tarla faresinin doğal düşmanlarının korunması için tarım arazilerimizde gereksiz yere ilaçlama yapmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.
Tarla faresi ile kimyasal mücadelede başarılı olmak için toplu mücadele yapılması önemlidir. Zehirli buğday işlek deliklerin ağzının içine 5 adet el değmeden tahta kaşık vb. ile konulmalıdır.
Zehirli yem uygulamasından sonra arazi kontrol edilerek ölen fareler toplanmalı ve gömülmelidir. (Doğal düşmanları korumak için)
Mücadelede kullanılan zehirli buğdaylar çok zehirli olduğundan kullanırken ve saklarken koruma önlemleri alınmalıdır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir