Tarım işçilerinin çilesi bitmiyor

Bursa Tabip Odası yaptığı inceleme sonucunda her yıl yetkililer tarafından barınma koşularının iyileştirileceği sözü verilmesine rağmen mevsimlik işçiler yine unutulduğunu tespit etti.
           Tabip Odası yaptığı incelemelerde, Mustafakemalpaşa ve Yenişehir’deki çeşme ve banyolarından su akmayan çadır kentlerin pislik içinde kaldığını, elektrik bağlanmayan çadırdaki işçilerin sosyal güvenciz çalıştırılmaya devam ettiğini belirtti.
            Bursa’da mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlar, Bursa Tabip Odası7nın çalışmalarının ardında gündeme gelmiş Bursa Valiliği, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat şartları ile ilgili başbakanlık tarafından yayınlanan genelgenin ardından METİP projesi başlatılmıştı.
            Mustafakemalpaşa ve Yenişehir’deki yaklaşık 10 bin işçi ve ailenin daha iyi koşullarda yaşaması için banyo, temiz içme suyu, elektrik ve çanak antenlerin bulunduğu bir çadır kent yapan valiliğin, bölgede denetimleri yeteri kadar yapmadığını belirten bursa tabip odası yetkilileri, 2 yıl sonra yeniden Yenişehir Çardak Köyü’ndeki mevsimlik işçileri ziyaret etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir