T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğana Mektup

İbrahim BURSALI
                                                                                                           ASGD Genel Başkan Yardımcısı
Sayın Başbakanım,
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Üyesiyim. 20 yıl önce kurulan ASGD 64 ilde örgütlenmiş ve Anadolu’da görev yapan 1000’e yakın gazeteciyi bünyesinde barındırmaktadır.
Türkiye Spor Yazarları Derneği Yöneticilerinin Anadolu’daki gazetecileri aşağılaması ve dışlaması sonucu, 20 yıl önce Anayasa’dan aldığı yetki ile oluşturulan Anadolu Spor Gazetecileri Derneği’nin faaliyetlerine (Türkiye’de böyle bir kurum yokmuş gibi davranılarak) yasa dışı uygulamalarla engel çıkartılmaktadır.
5253 sayılı yasaya göre kurulan TSYD, yine kendisi gibi 5253 sayılı yasaya göre kurulan ASGD’yi olmayan yönetmeliklerle boğmaya çalışmaktadır.
Sağır sultan da biliyor ki, Anadolu’daki gazeteciler ötekileştiriliyor.
TSYD, Dünyanın hiçbir ülkesinde göremeyeceğimiz söz konusu yasa dışı uygulamaları ne yazık ki Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu’nu kullanarak gerçekleştirmektedir.
Şu andaki yasalara göre, basın tribünlerine girişi düzenleyen yetki, Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’ndedir.
GHSGM’ndeki bu yetkinin, şu andaki yasalara göre spor alanlarına girişlerde her iki derneğin üyelerine eşit şekilde uygulanması gerekir. Ya da her iki dernekle görüşülerek basın tribünlerine tüm gazetecilerin eşit şekilde girebilmesi sağlanır.
Gel gör ki, TSYD, hülle yoluyla bu kez Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı kullanarak ASGD üyelerini devre dışı bırakmaya çalışmaktadır.
Gençlik ve Spor Bakanlığı; “Basın Tribünlerine Serbest Girişlerin Düzenlenmesi” ile ilgili İl Müdürlüklerine, yasalardan kaldırılan 5953 sayılı dernekler kanunu ile yine Danıştay’ın 2010/1271 sayılı ve 12.07.2011 tarihli kararı ile iptal edilen yönetmeliğe karşın 22.07.1992 tarihli ve 21443 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan (Şu anda hiçbir geçerliliği olmayan) eski yönetmeliği göndermiş durumdadır. Söz konusu bu yazıda, 2012/2013 futbol döneminde “Müsabaka yerlerine serbest girişleri TSDY sağlar” dayatması yapılmaktadır.
TSYD, Spor Bakanlığını kullanarak ya da enayi yerine koyarak, iptal edilmiş yönetmelikleri ve yıllar önce değişen yasaları gösterip “Yetki gaspı” yapmaktadır.
ASGD yok sayılmak istenmektedir. Kamuoyu aptal durumuna düşürülmektedir.
Açıkça görülen o ki, pervasızca suç işlenmektedir.
Sayın Başbakanım,
Derneğimiz, yasalar önünde TSYD ile eşit haklara sahiptir.
TSYD’nin ASGD’yi kıskanarak devletimizin saygın kurumlarına suç işletmesi rastlantı değildir.
Sırtını devlete dayamış, İstanbul’daki üç-beş çıkarcı gazetecinin rant hesaplarının bozulma kaygısı taşıması ile saltanatlarının sallanmasından kaynaklanmaktadır.
TSYD, 50 yıldır Türk sporunu yönlendirmektedir. Takım tutarak, amigoluk yaparak yorum yaptıklarını zanneden üç-beş sözde gazetecinin getirdiği noktadaki Türk sporu şu anda şiddet ve şike ile boğuşmaktadır.
Otuz- otuzbeş yıl önce, sporda şiddet var mıydı? Tribün terörü var mıydı? Şike duyuluyor muydu? Stadlar önünde birbirine öldürürcesine saldıran gruplaşmalar görülüyor muydu?
Bunların birinci derecedeki sorumlusu, devletimizin saygın kuruluşlarını, tekellerindeki medya gücüyle etkileyerek olmayan yasaları ve yönetmelikleri varmış gibi gösterip suç işlenmesini sağlayan İstanbul’lu televizyon kuşları TSYD üyesi üç-beş amigo zihniyetli sözde gazetecidir.
TSYD’nin 400, giderek büyüyen ASGD’nin ise 1000’e yakın üyesi bulunmaktadır.
ASGD şeffaflık ve eşitlik isterken, trilyonlarla oynayan ve 50 yıldır denetlenemeyen TSYD, kapalı kapılar ardında baskıyla kavram kargaşası yaratıp hukuk dışı eylemler sergilemektedir. Türkiye’yi dış dünyaya karşı küçük düşürmektedir.
Bu nedenlerle, TSYD’nin Spor Bakanlığımızın adını kullanarak geçen hafta spor İl Müdürlüklerine gönderdiği “Musabaka yerlerine serbest girişleri TSYD sağlar” yazısının iptal edilmesiyle kaosun önlenmesini ve bir an önce adalet sağlanması için gereğini bilgilerinize sunarım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir