Sulama Birlikleri tarih oldu!

Mustafakemalpaşa ve Karacabey’deki birliklerin başkanlığına Sıtkı Özkan atandı:
Geçtiğimiz hafta Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun ülke genelindeki bütün sulama birliklerine Devlet Su İşleri’nden, 8 tanesine de diğer kurumlardan olmak üzere başkan tayin ettiklerini duyurmasının ardından gözler Mustafakemalpaşa’ya çevrildi.
Bu kapsamda Mustafakemalpaşa ve Karacabey ile Uluabat Gölü Sulama Birliği’nin aynı çatı altında birleşerek, DSİ Bursa 1. Bölge Müdürlüğü’ne devredildi ve “Batı Sulama Birliği” adını aldığı öğrenildi. Bu kurumun başkanlığına da DSİ Bölge Müdürlüğü’nden Mustafakemalpaşa Yeşilova Mahallesi’nden Ziraat Mühendisi Sıtkı Özkan atandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçtiğimiz hafta, “Tarla içi sulama hizmetleri ile sulama birliklerinin sevk ve idaresi tamamen DSİ’ye verildi.
Şu anda DSİ bu konuda hemen bir yapılanma yaptı. Ülke genelindeki tüm sulama birliklerine DSİ’den, 8 tanesi de diğer kurumlardan olmak üzere başkan tayin ettik.
Artık onlar DSİ’nin yönetiminde olacak.” açıklaması sonrası, Mustafakemalpaşa’da nasıl bir yapılanma olacağı merak ediliyordu.
Bu doğrultuda Mustafakemalpaşa ve Karacabey ile Uluabat Gölü Sulama Birliği’nin, aynı çatı altında birleşerek, “Batı Sulama Birliği” adını aldığı ve bu üç kurumu temsilen de Batı Sulama Birliği’nin başına DSİ’den Sıtkı Özkan’ın başkan olarak getirildiği öğrenildi.
Mustafakemalpaşa dahil ülke genelindeki tüm sulama birliklerinde yaşanan bu değişim bazı kesimlerce özellikle hukuki anlamda eleştirilse de, bu yeni yapılanmanın çiftçiye nasıl yansıyacağı ise şimdiden merak konusu oldu.
Değişim süreci başladı, eski başkanlara plaket
Öte yandan 6172 Sayılı Sulama Birlikleri Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeyle görev ve sorumlulukları sona eren Mustafakemalpaşa ve Karacabey Sulama Birliği ile Uluabat Gölü Sulama Birliği’nde önceki gün birlik başkanlarına teşekkür plaketi takdim edildi.
DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayati Çelenk’in katılımlarıyla gerçekleşen törende; uzun yıllar birlik başkanı olarak görev yapan Mustafakemalpaşa Sulama Birliği Başkanı Sedat Kahraman’a, Karacabey Sulama Birliği Başkanı Sami Özseçen ve Uluabat Gölü Sulama Birliği Başkanı Ahmet Koca’ya birliğin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmaları, özverili ve faydalı hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi ve belge verildi. Bölge Müdürü Çelenk, üç başkana da bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluk temenni ederken, ayrıca, üç sulama birliğinin başkanlığına getirilen Sıtkı Özkan’a da yeni görevinde başarılar diledi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir