Sulama Birliğinde Kayyum tehlikesi

Mustafakemalpaşa Öğretmenevinde bir toplantı düzenleyen Mustafakemalpaşa Sulama Birliği Başkanı Sedat Kahraman, kanun tasarısı kapsamında birliğe kayyum atanacağını, ancak bunun doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında Mustafakemalpaşa Sulama Birliğine Kayyum atanacak.
Ortaya çıkan bu gelişme üzerine bir toplantı düzenleyen Sulama Birliği Başkanı Sedat Kahraman Nisan ayı meclis toplantısında meclisine bundan sonra meclis toplantılarının olmayacağını bildirdi.
Öğretmen evinde yapılan yemekli toplantıda konuşan Kahraman 548 sayılı kanun tasarısıyla sulama birliklerinin yüksek seçim kurulu tarafından oluşturulan meclis yönetimi ve denetleme kurullarını kaldırarak yerine kayyum atanacağını söyledi. Bu görevlerde seçilmiş insanlardan yani çiftçi örgütlerinden alınarak yerine kamudan kayyum atanmasının yanlış olacağının altını çizen Sedat Kahraman, “Suyu kullananlar yönetmeli. Borcunu ödemeyen birlikler varsa bunlara gerekenler yapılsın ama borcunu ödeyen başarılı birlikler devam etmelidir. Kaldı ki Mustafakemalpaşa Sulama Birliği Bursa’nın değil Türkiye,nin 378 Sulama Birliği içinde örnek gösterilen bir birliktir. Sulama birliği olarak sadece çiftçinin suyunu değil üyesi olduğu köylerin her türlü makina, kum, çakıl yol yapım gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çiftçilerimiz zaten zor şartlarda üretim yapıyor. Gübrenin 90 TL, mazotun 5.5 TL, tohumluk mısır’ın 400 TL olduğu günümüzde çiftçinin suyu birde zamanında verilmez ise köylünün ve çiftçinin daha fazla mağdur olacağını düşünüyorum. İnşallah bu tasarı ile çiftçimiz daha fazla sıkıntıya düşmez” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir