Suç bizim günah bizim

Author Image
Hamza Oğuzer
Akşamdan yükleri pay eylediler
Sabahtan öküze ho eylediler
Erzurum satıldı pay eylediler
Sene gardaş sene ille bu sene
Gide de gelmiye bu hayın sene
2014 yılını uğurlarken, Bayburt yöremizin bu güzel türküsü takıldı dilime. Çünkü 2014 yılı da tıpkı o türküde söylendiği gibi, hayın bir sene oldu.
O yüzden diyorum ki “gide de gelmiye bu hayın sene.” Öyle bir sene ki; acıdan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi bize. Birkaç örnekle göstermeye çalışalım:
Dünya’da: Suriye iç savaşı devam ediyor. Afrika’da görülen Ebola salgınında, Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre 17.374 vaka tespit edildi, 7.533 kişi öldü. Malezya Havayollarına ait bir yolcu uçağı Ukrayna’da düşürüldü 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı. ABD’de polis tarafından vurularak öldürülen siyahîler için başlatılan ırkçılık karşıtı gösteriler 170 kente sıçradı. Meksika’da gözaltına alınan ve sonra kaybedilen 43 öğrenci, mafya ve uyuşturucu şebekeleri tarafından yakılarak öldürüldü. Taliban militanları Pakistan-Peşaver’de bir okulu basarak çoğu çocuk, 140 öğrenci ve öğretmeni öldürdü. Radikal İslamcı El KAİDE, IŞİD, BOKO HARAM gibi örgütler, kan dökmeye devam ediyor. Almanya’da başlatılan İslam karşıtı gösteriler giderek yükseliyor. İsrail’in Gazze’ye yaptığı hava saldırılarında 2.200 Filistinli ve 70 İsrailli öldü.
Türkiye’de: Karaman-Ermenek’te 18 madenci yaşamını yitirdi. 26 yolcu kapasiteli midibüsle taşınan ve tamamı kadınlardan oluşan 46 tarım işçisinden 24’ü  aracın devrilmesi sonucu öldü. Bakan çocuklarıyla başlayıp bakanlara kadar uzanan rüşvet ve yolsuzluk dosyası kapatıldı. El konulan para ve altınlar sahiplerine geri verildi.
Cemaat – AKP savaşları hız kesmeden devam etti. 1. 2. ve 3. sınıflara zorunlu Din Bilgisi, Liselerde zorunlu Osmanlıca dersi, karma eğitime son verilmesi v.b. öneriler eğitim şurasında dile getirildi, neyin, nasıl uygulanacağını 2015’te göreceğiz. 30 Mart yerel seçimleri sonunda AKP: 49 CHP:13 BDP:10 MHP:8 ilin belediye başkanlıklarını kazandı. Erdoğan, 12. cumhurbaşkanı seçildi ve 1500 odalı KAÇ-AK sarayına yerleşti. Sarayın ilk konukları bazı Alevi önderleri oldu. Ardından Papa… Davutoğlu, önce AKP genel başkanı, sonra da başbakan oldu.
Fetullah Gülen hakkında, silahlı terör örgütü kurma ve yönetme gerekçesiyle yakalama kararı çıkartıldı. Kobani’ye destek amacıyla HDP’nin sokağa çağırdığı göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda 50 kişi öldü. Kürtçe eğitim vermek amacıyla açılan Kürt ilkokulları kapatıldı. Bedelli askerlik yasası onandı. Torunlar Center inşaatında 32.kattan zemine düşen asansördeki 10 işçi öldü. Soma’daki kömür madeninde meydana gelen patlamada 301 işçi öldü. Alevi açılımı ve Kürtlerle çözüm süreci iki ileri bir geri devam ediyor. 7000 okul müdürü görevinden alındı, yerlerine yandaş sendika üyeleri atandı. Kadrolaşma tamamlandı.
Böyle olaylarla geçip giden bir yılın ardından “gide de gelmiye” demekten başka ne söylenebilir ki… 2015 ne getirir derseniz, bundan pek farklı olmaz diye düşünüyorum. Çok mu karamsarım?
Belki; ama yine de ümitsiz değilim. Sonuçta her şey insanın elinde… Yapan da biziz, yıkan da… Ama şunu sormalıyız: Dünyada bu kadar kötülük varsa, suç kimin? Suç hepimizin. Nazım’ın dediği gibi:”Ve açsak, yorgunsak, al kan içindeysek eğer – Kabahat senin – demeye de dilim varmıyor ama / kabahatin çoğu senin canım kardeşim.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir