ŞU BİZİM PARALARI KİMLERE HARCATIRIZ

Author Image
Necati Özyiğit
1.Eğer birileri kendi parasını kendileri için harcarsa iki şeye bakar parasına ve kalitesine.
2.Eğer birileri kendi parasını başkası için harcarsa sadece parasına bakar.
3.Eğer birileri başkasının parasını kendisi için harcarsa sadece kalitesine bakar, hiç fiyatına bakmaz.
4.Ama eğer birileri başkasının parasını başkası için harcarsa ne kalitesine bakar ne de fiyatına…
Bir etrafımıza bakalım dünden bugünlere bugünlerden yarınlara. Seçilmişler ve atanmışlar yani paralarımızı harcamaları için yetki verdiklerimiz veya verilenler yukarıdaki sıralamanın hangi kategorisine girerler bir düşünelim.
İsterseniz seçtiklerimizden başlayalım. Yerelde en basiti yıllardan beri hepimizin dikkatini çeken her yıl bozulan ve her yıl yenilenen veya tamiri yapılan yollarımız yaya kaldırımlarımız gördükçe hep aklımızdan geçer yahu şunu sağlam bir kere yapında uzun yıllar bozulmasın diye acaba bizim bilmediğimiz her yeni seçilen geçmiş seçilmişin yaptığının estetiğini beğenmediğinden mi? Yoksa ne kalitesine ne de fiyatına bakmadıklarından mı?
Genel seçtiklerimizde bir bakalım milletvekillerimizi seçerken onları bin bir vaatlerine inanıyoruz veya inanmak istiyoruz fakat uygulamada görüyoruz ki yaptıkları yasalar kendileri için başka bizim için başka güncelde maaşlarına ve gelecekleri için emeklilerine başka hepsi kaymaklı bizi ise görüyorsunuz.
Hatta ölümlerimiz bile başka biz sıradan bir emeklinin ölümünde üç beş yüz lira onlara ise binlerce lira artık yukarıdaki kategorileri siz değerlendirin.
Atanmışlara bir bakalım bakanlıklardan en alt birimlere kadar. Onlarda bizim adımıza birçok harcama yetkisi verildi. Yol, köprü, okul, hastane, hava alanlı vb. öncelikle bir genelleme yapmak haksızlık olur.     Onun için dürüst ve kaliteli iş yapanları tenzih ediyorum.
Ancak genellikle bugüne kadar hangi iş zamanında verilen fiyata biten bir yapıyı gördünüz hep eksik kalitesiz daha daha teslim edilmeden dökülen yapılar birçok ek ödemelerle tamamlanan işler çünkü genellikle ya iflas etme bahaneleri ya da zamanında gerekli çalışmaları yapmadığı için gecikmelerden kaynaklanan fiyat artışları bunları denetlemesi gerekenlerin ya denetleme yapmamaları veya yaptırılmamaları ha ne olursa olsun boşa giden paralara senin benim paralarımız.
Kendi günlük hayatımızda paramızla aldığımız en ufak bir eşyamızın kusurlu ve ayıplı olduğunda hemen tüketiciler derneği hak hakem heyeti gerekirse mahkemelere başvuruyoruz.
Burada söz konusu olan bizim paramız olunca sahipleniyoruz da o heba olan paralar bizim değil mi?
Bugünlerde meydanlarda tüm siyasi partilerimizin temsilcileri dolaşıyor hepsinin ağzından bal damlıyor hiçbirinin iyidir kötüdür deme şansımız yok.
Ancak geçmişi düşünüp bu günümüze bu günümüze bakıp geleceğimize yön vermek veya verdirmek bizim elimizde. Eh yukarıdaki kategorileri değerlendirmekte elimizde…
Kalın Sağlıcakla…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir