Sözde Karyağmazlıların Villaları, hızla tamamlanıyor

Karyağmazlıların Mustafakemalpaşa manzaralı villalarının yapımı sürüyor. Eşsiz Mustafakemalpaşa Manzarasında, çam ormanları katledilerek, oldu bittiye getirilerek, tüm itirazlara rağmen yapılmaya başlanan villalardan oluşan Karyağmaz Köyü!!! yada Karyağmaz sayfiye villaları tamamlanmak üzere.
2004 yılında Yüz Bin çam fıstığının ekildiği, toplam Bir Milyon metrekarelik orman alanının yok edilerek, Yalıntaş Köyü sakinlerince ve çeşitli sivil toplum örgütlerince onlarca kez protesto gösterilerine sebebiyet veren, Balıkesir’in Karyağmaz köyünün bu alana taşınması projesi tüm hızıyla sürüyor.
Türkiye’de bugüne kadar ilk ve tek örnek olarak, 2010 yılında Karyağmaz Köyünün yollarının, kışın kardan kapanması gerekçe gösterilerek, Bakanlar Kurulu kararıyla köyün taşınması kararlaştırılmış ve yine ilk ve tek örnek olarak, 202 kişinin yaşadığı ve 100 hanesi bulunan Karyağmaz köyünün bağlı olduğu Balıkesir il sınırları yerine, Bursa İl sınırları içerisinde, Mustafakemalpaşa İlçesi Yalıntaş Mahallesindeki ormanlık alanın katledilerek 404 villa 100 ahır, bir okul ve bir cami yapılarak Yalıntaş mahallesine taşınmasına karar verilmişti. Ekecek toprağı olmayan sözde köylüleri ağırlayacak olan Villa tipi sayfiye evlerine tepki gösteren vatandaşlar; “Bize sağlıklı bir nefes aldıracak ormanın katledilip, yerine birilerinin keyfine uygun villalar yapan zihniyeti kınıyoruz. Ekecek toprağı olmayan köy mü olur, köylü mü olur? Bu sözüm ona köy!
Birilerinin keyfi için yapılıyor. 100 haneli köyü taşıyıp 404 tane villa yapıldığı nerede görülmüş. Buraya köy değil büyük bir şehir kuruluyor. Şu okulun büyüklüğüne bakınca, anlıyoruz ki; buraya Karyağmaz köyü değil, başka sözde köylüler gelecek. Benim mahallemde, benim ilçemde, böyle büyük bir okul binası yok. İlçenin çoğu mahallesinde okul binaları yetersizken, buraya böyle büyük bir okul binası yapılması büyük savurganlık. Karyağmaz köyünde yalnızca 200 nüfus varmış ve bu nüfusun çoğunluğu yaşlı insanlarmış. Madem durum böyle bu okul neden bu kadar büyük yapılıyor? Kim okuyacak bu okulda? Okulda okuyacak öğrenci bulunmazsa, bu koskocaman bina atıl durumda mı kalacak. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var bu yapılanlarda, milli serveti boşuna heba ediyoruz. Bu kadar görkem, bu kadar ihtişam bu kadar savurganlık şimdiye kadar hiç görülmedi.
Hem öfkeyle, hemde merakla bekliyoruz bu lüks villalarda kimler ikamet edecek ve bu okulda kaç öğrenci okuyacak. Birde camii yapılacakmış, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camiinden görkemli bir de cami yapsınlar. Bu şehre ancak bu yakışır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Haber merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir