SÖYLEM VAR EYLEM YOK

Aleviler ne istiyorlar? 1. Cem evleri ibadethane olarak tanınsın. 2. Madımak müze olsun. 3.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kaldırılsın veya seçmeli olsun.4. Diyanet kaldırılsın veya tüm inançları kapsayan yeni bir düzenlemeyle yeni bir yapılanmaya gidilsin. Alevi dedelerine de imamlar gibi maaş bağlansın. 5. Cem evlerinin arsa tahsisi belediyelerce yapılsın; su ve elektrik paraları camilerde olduğu gibi devletçe karşılansın.

            Alevi vatandaşlarımızın bu istekleri sır değil, yeni bir şey de değil. Bu istekler yıllardır, her platformda dillendiriliyor. Aleviler, inandıkları gibi yaşamak istiyorlar. Bunun ötesinde bir istekleri yok. Gizli ajandaları yok. Azınlık hakkı istemiyorlar. Federasyon istemiyorlar. Ayrı bir devlet kurma gibi bir amaçları yok. Peki, devletin siyaset ve din alanındaki yetkili kurumları bu konu hakkında ne düşünüyorlar, bir de ona bakalım.

            7 Kasım 2014 CHP Genel Bşk. Yard. Gürsel Tekin ve İst. Mv. Sezgin Tanrıkulu:

“2Temmuz sevgi ve hoşgörü günü olarak tüm yurtta anılacak 2. Madımak Oteli müzeye dönüştürülecek ve anıt dikilecek. 3. Gadir Hum Bayramı dini bayramlar içine alınacak ve o gün resmi tatil olacak.5.En az 10 kanun metninde değişiklik yapılarak Cem evi, Mescit, Kilise, Havra, Sinagog da Cami gibi ibadet yeri olarak belirtilecek. 6. Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi kaldırılacak. 7. Zorunlu Din dersleri seçmeli yapılacak.”

            8 Kasım 2014:Başbakan Ahmet Davutoğlu Hacı Bektaş’ta konuşuyor.

“Ankara’da hacı Bayram Veli’den, Konya’da Mevlana’dan, Hz. Eyüp El Ensari’den, Ahi Evran’dan, Kayseri’de Hz. Mevlana’nın hocası Seyyid Burhaneddin Hazretlerinde destur aldım. Şimdi de Hacı Bektaş Veli’den destur almaya geldim. (…)12 İmamın her biri bize rehberdir. Hz Ali rehberdir. Hz. Hüseyin rehberdir. 12 İmamın her biri Peygamberin mirasçılarıdır ve Hz. Muhammed’in ruhunu taşırlar. Kim ki Ehl-i Beyt’e hürmetsizlik eder o bizden değildir. ”

            4.11.2014: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli TBMM Grup toplantısında konuşuyor.

“Hz. Muhammed hepimizin peygamberidir. Hz. Ali hepimizin iftihar kaynağıdır. Kerbela hepimizin müşterek teessürüdür. Hz. Hüseyin hepimizin kahramanı, hepimizin şehididir. Cem de bizimdir, semah da; Cami de bizimdir, Cem evi de. Saz da bizim söz de bizimdir. 12 İmam da bizimdir. (…) Her konuyu istismar eden AKP hükümeti, Alevi kardeşlerimizi yüzüstü bırakmamalı, kavrayıcı çözüm için harekete geçmelidir. MHP olarak bu konuda yapılacak her girişim ve teklife önyargısız bir şekilde destek vermeye hazırız.”

            25 Kasım 2014 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş.

“ Tartışılacak bir şey yok. Alevileri tanıyacaksın, zorunlu din dersini kaldıracaksın, Cem evlerini ibadethane olarak tanıyacaksın, Alevilerin vakıf mallarını iade edeceksin ve ayrımcı tutumlara son vereceksin.”

            22 Kasım 2014 Diyanet İşleri Bşk. Mehmet Görmez (Milliyet /  Önder Yılmaz)

“Artık somut adım atılması zamanıdır. Alevilerle ilgili olarak 1000 yılda konuştuğumuzdan daha çok, şu son 10 yılda konuştuk. Konuşmalarımızda Alevi vatandaşlarımızın kendi inanç dünyalarıyla ilgili meşru ve haklı talepleri olduğunu anlamış olduk. On yıl tartışarak ortak bir dil yakaladık. Biz bunu 20 – 30 sene önce konuşamazdık. (…) Geçmişte Cami içinde kendi Alevi vatandaşlarımızla ilgili yargı içeren dilimiz doğru değildi, sorunluydu. Bu tartışmalar Aleviliğin İslam dışında bir inanç olmadığını ortaya çıkardı.”

            Görüyoruz ki; bugün gelinen noktada herkes açıkça, Alevilerin isteklerinin meşru ve haklı olduğunu ve bu sorunun çözümü yolunda somut adımların atılması zamanının geldiğini dile getiriyor. Peki, sorunu kim çözecek? Yukarıdaki muktedirler. Güzel de neden bir türlü çözüm için etkili adımlar atılmıyor? Atılmıyor; çünkü samimi değiller. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir