Son yıllardaki hava sıcaklıkları

Şimdi hükümet yakasında oturan öğrenciler, sanırım kışın güle oynaya köprüden geçerek, belediye yakasındaki okullarına gidiyorlardır.
Aynı şekilde belediye yakasından, hükümet yakasındaki okullarına giden öğrencilerde hiçbir şeyden etkilenmeden, köprüden geçerek okullarına gidiyorlardır.
Şunu belirtmem gerekir ki, bizim okula gittiğimiz eski yıllarda, hükümet yakasında orta dereceli okul yoktu. Aynı şekilde, apartman daireli bloklarda olmadığı için hep ahşap ve genellikle tek katlı istisnai olarak ise belirli miktarda iki katlı evler vardı.
Kışın en az 50 santim kar yağar, evlerde meşe odunu yakıldığından saçaklardan sarkan buzlar en az 1,5 veya 2 metre uzunlukta olurdu. Biz çocuklar o buzlarla kılıç oyunu oynardık. Başka komşuların saçaklarındaki buzları da kopartır, takviye yapardık.
Köprünün altında şimdilerde mışıl mışıl uyuyarak akan deremize öyle su gelirdi ki, köprünün üzerinden dalgalar halinde, karşıdan karşıya vurarak akardı. Köprünün her iki başında bekçiler nöbet tutar, geçişe izin vermezlerdi. Bir noktada ilçemizde hayat dururdu.
Yazın ise derin olmakla beraber, masmavi veya yeşil renkte pırıl pırıl akan derede biz çocuklar yüzerdik.
Şimdilerde ise atmosferin fazla ısınmasıyla, ne kar ne buz görebilir olduk. Geçtiğimiz günlerde kutuplarda hava sıcaklığı sebebiyle buzulların hızlı eridiği bildiriliyordu.
Aşırı sıcaklar sonunda, inşallah daha büyük tehlikeler baş göstermez. Ancak atmosferin aşırı ısınması, hayra alamet değil. Bizlerin yapacağımız bir şey olmadığına göre, beklemekten başka çaremiz yoktur.
Herkese tasasız, güzel günler temenni ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir