Sokağa atılan işçilerin direnişi devam ediyor

Susurluk- Bandırma karayolu arasında faaliyet gösteren Assan Salça ve Gıda Fabrikasından sokağa atılan Tek Gıda-İş Sendikası’na bağlı 22 erkek 18 kadın olmak üzere toplam 38 işçinin direnişi devam ediyor.
           Tek Gıda-İş Sendikasının 11 Mayıs 2010 günü fabrika önünde çadır kurarak 36 günden beri sürdüren işçilere Karb-İş, Orman-İş, Yol-İş, Şeker-İş, Türk-İş, Toley-İş sendikaları da destek veriyor.
            Tek Gıda-İş sendikası, Balıkesir Şubesi Başkanı Mehmet Akgün, basına yaptığı konuşmada: “Bu direnişimizin şiddetine Assan işveren belirleyecek ve aynı zamanda çalışanların anayasal ve sendikal haklarına saygı gösterilmesini duyurmak istiyoruz. Bununla beraber işveren de duyarlı olmalıdır. Bu onurlu mücadelemiz burada kirli mendil gibi sokağa atılan arkadaşlarımızın yeniden sendikalı olarak işbaşı yapması ve toplu sözleşme yapılması  için direniyoruz. 38 işçinin sokağa atılır gibi işten atılmasının tek sebebi sendikaya kayıt olmalarıdır. Toplu sözleşme yapılıncaya kadar ve tekrar işimize dönünceye kadar direnişe devam edeceğiz. Zafer direnen emekçinin olacaktır” dedi.
            İşten atılan 18 kadın işçi adına konuşan Yasemin Ege: “Sendikaya kayıt olduğumuz için önce 12 saat peynir ekmekle çalıştırıldık. Bu arada tuvalete ve lavobaya gitmemize izin verilmeyerek baskı altına alındık. Fabrikanın tüm işçi sayısı 388’dir. 38’i işten atıldığına göre 150 kadın 200 erkek toplam 350 işçi sendikaya kayıt olmadıkları için çalışmaya devam ediyorlar. Biz işten atılan vasıflı işçilerin yerine vasıfsız işçi almaya devam ediliyor” dedi.
            Sokağa atılan işçileri desteklemek için olay yerine gelen Türk-İş Genel Sekreteri Ömer Seyfettin Atılgan ve Türk-İş Toley Avrasya Başkanı Cemail Bakındı yaptıkları konuşmada: “İşverene gelin masaya oturalım diyoruz. Maalesef işveren yanaşmıyor. Biz buraya işvereni ve iş yerini tahrip etmek için gelmedik. Sorumsuzca sokağa atılan işçilerimizin yasal haklarını desteklemek için geldik. Biz sendika olarak kardeşliği istiyoruz. İşverenin sadece cebini doldurup işçiyi sokağa atması insanlık suçudur. Sayın işveren, gelin sokağa attığınız bu işçilerin sorununu birlikte çözelim. Aksi halde ülkeye büyük oranda kötülük yapmış olursunuz. Bu direnişi yapan ve devam ettiren işçilerimizin dayanışmasını destekliyoruz” dedi.
            Tek Gıda-İş Genel Başkanı Recep Ali Çelik de yaptığı konuşmada: “Sendika olarak sizleri yarı yolda bırakacak değiliz. Sizlerin direnişini destekliyoruz. Sizler yüz kızartıcı bir suçtan dolayı sokağa atılmadınız. Yasal ve sendikal haklarınızı aramak ve sendikaya kayıt olduğunuz için sorumsuzca işten çıkarıldınız. Daima sizlerle beraber olacağız” dedi.
            Bu konuşmalar yapılırken Tek Gıda-İş sendikası direnişçi işçileri, hep bir ağızdan işveren şaşırma, sabrımızı taşırma! Direne direne kazanacağız” diye haykırdılar.
            Daha sonra direniş çadırına gelen sendikacılar, direnişçi işçilere birer yiyecek paketi verdiler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir