ŞEHİTLERİMİZE SELAM OLSUN

            Her yıl, şehitlerimizi anarken gözümün önünden geçen, ucu bucağı belli olmayan sayısız, hayatlarının baharında Kanlarını, Canlarını bu toprağa verebilen gençlerin Allah Allah diyen nidaları Arşı inletirken, yerleri titreten ayak seslerini duyarken, daha fazlasını gördüklerine inandığım elleri öpülesi Şehit Anne ve Babalarının hüzünlü hallerini görür, gözlerim yaşarır, keşke öyle bir kelime bulunabilse de o Anne, Babaların acılarını bir nebze olsa bile hafifletebilsek diye aklımdan geçer. O Şehitler geçtikçe, gururlanan Anne Babaları gördükçe utanırım, yetmiş yaşına yaklaşan yaşıma rağmen hala bu Vatan ve topraklar için bir şey yapamamış olmamın ezikliği çöker omuzlarıma.
Bu vesile ile bir anımı paylaşarak devam etmek istiyorum.Yıllar önce bir toplantı için Kahramanmaraş’a gitmiştik. Bizi gezdirirlerken ormanın içinde iki Şehit mezarına da götürmüşlerdi. Neden bu mezarlar şehitlikte değil de burada dediğimde, aldığımız cevap, bu Şehitler burada şehit düştüler, o günün koşullarında orda defnedildiler. Yıllar sonra bu Şehitleri, şehitliğe defnetmek istediklerinde, gördüler ki o mübarek bedenlerinin ağaç kökleri ipek böceği gibi sarıp sarmalamışlar. Bu şehitler bize ait dercesine, onlar kanlarıyla bizi sulamışlar onları bizden almayın diyorlarmış ağaçlar. Bundan etkilenen insanlar o Şehitlerin Anıt Mezarlarını orada yapmışlar. Bunu görüp, olayı duyduktan sonra çok etkilenmiştim, bu toprak, bu ağaçlar kendilerini kanlarıyla sulayan Şehitlerin kıymetini biz insanlardan daha iyi biliyormuş.
Her yıl Şehitlerimizi anma gününde aklıma gelir. Üstlendiğim misyon gereği bu güne kadar bir şeyler yapamamış olmanın eksikliğini hissederim. Bir iki girişimim oldu ancak başaramadım. Oysa İlçemizde ilkini başlattığımız Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) anısına Kutlu Doğum fidanlıkları adı altında bir çok köyümüze fidanlar diktiğimiz gibi, bu yıl ilkini başlattığımız Şehitlerimizin anısına fidanlıklar oluşturmak en büyük arzularımızdan biri. Hiç bir ağaç bir diğerinden az değerli olmamakla birlikte, sosyal, ekonomik, ekolojik ve uzun ömürlü oluşundan dolayı bu yıl ceviz fidanlarını tercih ettik. Bu ceviz ağaçlarından yüzyıllar boyunca yararlanacak başta insanlar, hayvanlar, sayesinde adlarına yakışır şekilde Şehitlerimizin anılmasına vesile olacaktır.
Elbette Şehitlerimizin adları bazı cadde veya sokaklara verilmektedir. Ancak hiç bir yere verilen adların ömürleri, ağaçların ömrü kadar uzun olması mümkün değildir diye düşünüyorum.
Şehitler gününde, Tüm Şehitlerimizin manevi huzurunda saygı ile eğilirken, acılı Şehit Anne ve Babalarımızın acılarını canı gönülden paylaşırım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir