SEÇİME DOĞRU GİDERKEN

Author Image
Hamza Oğuzer
Haziran – 2015’te yapılacak olan milletvekili genel seçimi için geri sayım başladı. Seçimin mayıs veya nisan ayına çekilebileceği ihtimali de hesaba katılarak milletvekili aday adayları şimdiden ortaya çıkmaya başladılar. Kim olduklarını, neden siyasete atıldıklarını, nasıl bir milletvekili olacaklarını seçmenlerine anlatabilmek için yoğun bir çalışma içindeler. İlçe ilçe, mahalle mahalle gezecekler.
Türk insanının büyük çoğunluğu, Maslow piramidinin en alt basamağında yaşadığı için; yani fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamanın derdinde olduğu için beslenme, barınma ve sağlıkla ilgili sorunlarına çözüm üretmelerini bekleyecektir. Bu temel ihtiyaçları karşılanmadığı sürece, sanatmış, felsefeymiş, insan haklarıymış, demokrasiymiş pek umurunda olmayacaktır. Seçmenimizin, maalesef, büyük çoğunluğunun niteliği bu…
Her şeye rağmen, bazı yazarlarımızın seçmenlerimize uygun gördükleri; Bidon kafalı, şemsiye kafalı, göbeğini kaşıyan adam gibi küçümseyici ve hakarete varan nitelemeleri haksız ve yakışıksız bulduğumu belirtmek isterim. Fakat birçok seçmenin en kritik dönemde ya birilerine küstüğü için ya da rahatına olan aşırı düşkünlüğü yüzünden,  sandığa gitmeyerek vatandaşlık görevini ihmal ettiği de bir gerçek. 14 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarına bakarak bu durumu somutlaştıralım.
Kayıtlı seçmen sayısı: 55.692.841
Oy kullana seçmen sayısı: 41.283.627
Geçerli oyları sayısı: 40.545.911
Bu sayılar bize şunu anlatıyor: 14 milyon, 409 bin,214 seçmen seçim listelerinde kayıtlı olduğu halde zahmet edip sandığa gitmemiş ve demokratik hakkını kullanmamıştır. Vatandaş olarak üzerine düşeni yapmamıştır. Bunlara bir de sandığa giden; ama oy kullanmayı beceremeyip oyu geçersiz sayılanları eklerseniz bu sayı: 5 milyon, 146 bin, 930’a çıkacaktır. Çok yazık.
***
9 Eylül 1946 tarihinde İstanbul’da bir dernek kuruldu: Batı Trakya Göçmenleri Yardım Cemiyeti. 69 yıldan bu yana  az sayıdaki şubeleri ile üyelerine hizmet veren derneğin yeni adı: “Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği..”. Bakanlar kurulunun 24 Ocak 1980 tarih ve 8/287 sayılı kararı ile “Kamu Yararına Çalışan Dernek” olarak kabul edildi. Şimdi bu derneğin yukarıdaki yazı ile ne ilgisi var diyeceksiniz; açıklayalım.
25 Ocak 2015 Pazar günü Yunanistan erken genel seçime gidiyor. Seçime 18 parti ve 4 koalisyon katılıyor. Türkiye’de yaşayan Yunan uyruklu vatandaşlarımız da bu seçimde oy kullanacaklar. Şu an Batı Trakya Türklerini temsil eden 3 milletvekili var. Ahmet Hacıosman (Pasok), Hüseyin Zeybek (Syriza) ve Ayhan Karayusuf (Syriza)
Dernek, oy kullanmak üzere Batı Trakya’ya götüreceği 3.000 seçmen için 6 merkezden  (İstanbul, Bursa, İzmir, Adapazarı, İzmit ve Edirne)’den otobüs kaldırıyor. Bu, seçmen duyarlığına; bu vatandaşlık bilincine, bu demokrasi inancına saygı duymamak mümkün mü?
Mahallesindeki veya sokağındaki sandığa gitme zahmetine katlanamayanların, bu ülkeden başka bir ülkeye oy kullanmak için giden bu seçmenlere bakarak, bir daha düşünmeleri gerekmez mi?

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir