SEÇİM ŞARKILARI

Author Image
Türkiye 7 Haziran genel seçimine kilitlenmiş durumda. Siyasi partiler art arda seçim bildirgelerini açıklamaya başladılar. Vaatler havada uçuşuyor. Dile bizden ne dilersen diyorlar. Ne arasan var; yok, yok! Siyasi parti liderleri halkın karşısına çıkıp da; “Ne istediniz de vermedik?” diye sorsalar, hakları var yani. Her şey veriliyor da kâğıt üstünde kalıyor.
Bu arada seçim otobüsleri ve minibüsleri de kulaklarımızı şenlendirmeye başladı. HDP’nin Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere üç dilde hazırlanmış olduğu şarkılar, seçim propagandalarında bir ilki oluşturuyor. Arapça, Kur’an dili olması nedeniyle zaten hep hayatımızın bir parçasıydı. Kürtçe ise Cumhuriyet dönemi boyunca yasaklı bir dildi.
Öyle zamanlar oldu ki Kürtçe yasaklandı, konuşanlara kullandıklar kelime başına para cezası da verildi. Öyle dönemler de oldu ki Kürtlerin sadece dili değil,  varlığı yok sayıldı. Onların “Dağ Türk’ü” oldukları iddia edildi. Bugün gelinen noktada artık Kürtçe seçim şarkıları söyleniyor, Kürtçe yayın yapan televizyon kanalları devlet eliyle açılıyor.
Artık AKP’nin bile Kürtçe seçim şarkısı var. “Çarek dî Çarek dî / Tu her hebi Ak Parti / Çarek dî çarek dî / Dîsa dîsa Ak Parti” (Bir daha bir daha / Sen hep varsın Ak Parti / Bir daha bir daha / tekrar tekrar Ak Parti)
“Kamber Ateş nasılsın?” Öyküsünü okumuş muydunuz? Kısaca özetleyelim. Kamber Ateş, Sivas İmranlılı bir devrimci… 1980 askeri darbesinden sonra Mamak ve Çanakkale ceza evlerinde yattı. İdamla yargılandı, cezası müebbet’e çevrildi, sonuçta 11 yıl tutuklu kaldıktan sonra ceza evinden çıktı.
Mamak ceza evindeyken annesi ve kız kardeşi kendisini ziyarete gelirler. Anne oğul aylar sonra ilk kez birbirlerini görürler. Anne, tek kelime Türkçe bilmiyor. Her ikisinin başında birer gardiyan… Küçücük bir pencereden ve de parmaklıkların ardından sadece birbirlerinin yüzleri görebiliyorlar. Kamber:” Ana hoş geldin nasılsın iyi misin?” diye sorar.
Annesi “ Kamber Ateş nasılsın?” der. Kamber devam eder.”İyiyim canım anam. Babam nasıl, memlekette ne var ne yok?” Anne aynı cümleyi tekrarlar:”Kamber Ateş nasılsın?” Anneye bu cümle oraya gelmeden önce ezberletilmiştir. Duvarda bir yazı:” Yavaş sesle konuşmak, el, kol, yüz hareketleriyle haberleşmek ve Türkçeden başka bir dille konuşmak kesinlikle YASAKTIR”
Kamber kız kardeşi ile konuşurken; anne kızını kenara çeker, oğlu ile son bir kez yüz yüze gelir. Özlemle oğluna bakar ve aynı cümleyi tekrarlar:”Kamber Ateş nasılsın?” 3 dakikalık görüş bitmiştir. Anne içine akıttığı gözyaşlarıyla oğlundan ayrılır. Kamber, hücresine döner ve bu olayı hücre arkadaşına anlatır. Arkadaşı Ruşen Sümbüloğlu 3 yıl sonra bu olayı öyküye dönüştürüp bir yarışmaya gönderir. Öykü, o yarışmada birinci seçilir.
İşte o Kamber Ateş şimdi HDP’nin Ankara 3. bölgeden 8. sıra milletvekili adayıdır.
Nereden nereye? Bizler bir imparatorluk bakiyesi olarak çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir toplumdan; tek millet, tek dil, tek din hatta tek mezhep yaratmaya çalıştığımız için çok acılar çektik. 21. yüzyıl artık tekçiliği kaldırmıyor. Çokluk içinde birliği kurmak zorundayız. İnsanca yaşamanın başka yolu yok.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir