SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ ?

Author Image
Hamza Oğuzer
Seçim bildirgeleri açılandı. Siyasi partiler ve milletvekili adayları için öncelik seçim. Bizler gibi sıradan vatandaşlar için önce iş ve aş. İşsizlik ve yoksulluk gerçekten dayanılmaz boyutlarda. Siyasiler de bu durumu görüyor olmalılar ki seçim bildirgelerinde daha çok ekonomik vaatleri öne çıkarmış durumdalar.
Muhalefet partileri, mazotu 1.500 TL’ye indireceklerini;  asgari ücreti 1.500 veya 1.800 TL’ye çıkaracaklarını açıklayınca,  iktidar partisinin söyleyebildiği tek şey:”Kaynak nerede?”   Hatta maliye bakanı Mehmet Şimşek;”CHP kaynak gösterisin ben de CHP’ye oy vereceğim.” Diye televizyonda bir açıklama bile yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaynak konusundaki açıklamalarını kısaca özetleyelim.
”Sen elmasta, yatta vergiyi sıfırlıyorsun. Ben de mazotta sıfırlıyorum ne fark var bunda? 800 bin kişi taşeronda çalışıyor. Bunların tamamını kadroya alacağım. Maliye bakanı diyor ki ‘Asgari ücretin 1.500 lira olması işçiye zulümdür.’ Sen ayda 15 bin lira alırken devlete yük olmuyor mu?
Emekliye iki maaş ikramiye vereceğim deyince ‘Kaynak nerde?’ diye soruyorsun. Sen Kaç-ak saray yapılırken, ayakkabı kutularına dolarlar yerleştirilirken kaynak sormuyorsun. Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul var. Maaşı bin liranın altında olan 8 milyon emekli yaşam mücadelesi veriyor.”
HDP’nin seçim bildirgesinde ise, AKP’yi rahatsız eden vaat, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması. Başbakan Konya’da seçmenlerini uyarıyor:” Ey Konyalılar! Buraya geldikleri zaman kendilerine  ‘Siz bizim Diyanetimizden ne istiyorsunuz?’ diye sorun.”
Selahattin Demirtaş yanıtlıyor:” Bu Diyanet, bir israf mekanizmasıdır. Onu kaldırıp yerine İnanç İşleri Başkanlığını kuracağız. Çocuklarımıza din eğitimi mi vermek istiyoruz? En iyisini vereceğiz. Bu ülkede Alevi var, Sünni var. Bu ülkede Hıristiyan, Musevi, Yezidi ve Süryani vatandaşlarımız var. Bahaî inancında olanlar var. Din eğitimi almak istemeyen ateistler var. Herkese biz zorla kendi inancımızı dayatamayız.
Diyorlar ki; ‘Biz Hz. Peygamberin yolundayız.’ Allah yalancının belâsını versin mi?  Hz. Muhammet 1500 odalı sarayda mı yaşadı? Altında Diyanet İşleri Başkanı’nın bindiği gibi 1 milyon 6 bin liralık Mercedes mi vardı?”
İlginç olan şu ki; muhalefetin her söylemine, günlük siyasetin dışında kalması, özellikle şu seçim döneminde ettiği tarafsızlık yeminine sadık kalması gereken Sayın Cumhurbaşkanı yanıt yetiştirmekle meşgul… O, hâlâ kendisini başbakan sanıyor.
Baştan beri söyleyip duruyoruz; bu seçim son üç dönemde yapılan seçimlere benzemeyecek diye. Hangi siyasi partiye oy veriyor olurlarsa olsunlar, seçmenlerin, seçim kampanyalarını dikkatli izlemeleri, akıllarını ve vicdanlarını kullanarak günü kurtaran; ancak geleceğimizi karartan çıkar hesapları yapmamaları gerekir. Bir tek oy’un bile çok şeyi değiştirebileceğinin de unutulmaması gerekir.    
Author Image
Yüksel Baysal
Author Image
Hamza Oğuzer

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir