Prof. Dr. Yusuf Yağcı başarılarına bir yenisini ekledi

Mustafakemalpaşa’nın yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Yusuf Yağcı yeni bir uluslararası başarıya daha imza attı.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Türk Kimya Derneği ile birlikte ev sahipliği yaptığı 46’ncı IUPAC Dünya Polimer Bilim Kongresi’nin başkanlığını üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı başarılarına bir yenisini daha ekledi.
Alanında dünyanın en büyük bilimsel veritabanlarından biri olarak kabul edilen Elsevier Scopus, malzeme bilimi ve mühendisliğine bilimsel araştırmalarıyla bu yıl en çok katkıyı yapan bilim adamlarını ve kurumlarını seçti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Harvard Üniversitesi, Max Planck gibi dünyanın sayılı üniversite ve araştırma kurumlarından bilim adamlarının sıralandığı ve ülkemizi İTÜ’nün temsil ettiği listede, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı da ülkemizi temsil eden tek bilim adamı oldu. Prof. Dr. Yağcı’nın polimer bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği sentetik yöntemler, biyo-uygulamalardan enerjiyle ilgili konulara kadar malzeme biliminde önemli yer tutuyor. Atıf sayısındaki başarısıyla ülkemizi en iyi şekilde temsil eden Prof. Yağcı Mustafakemalpaşa’nın adını da Dünya arenasında duyurmuş oldu.
Yağcı, 1952 yılında Mustafakemalpaşa’da dünyaya gelmiş ve ilkokulu Öğretmendavut İlkolulu’nda okumuştu. Daha sonra Orta öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlayan Yağcı, 1974 yılında İDMMA Galatasaray Mühendislik Yüksekokulu Kimya Bölümü’nü bitirdi, Liverpool Üniversitesi Kimya Bölümünden Polimer kimyası dalında 1977 yılında Yüksek Lisans Diploması almıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir