Postacı, Sarı Çizmeli Mehmet Ağayı arıyor

Posta gönderilerinin yanlışlığının kaynağını araştırdığımızda karşımıza ilginç sonuçlar çıktı.
Telefon, internet, ihbarname, banka, kredi kartı faturaları, normal posta ve benzeri posta gönderilerinin yanlışlığının sebebi, adreslerden kaynaklanıyor.
‘Postacı beni tanıyor’ mantığıyla postaneyi şikayet edenler aslında hangi kurumu şikayet edeceklerini bilmiyor ve vatandaş kendi adresinin doğruluğunun araştırmasını yapmıyor.
Postaneden yaptığımız araştırmada vatandaşın eline geçmesi gereken faturalar ve benzeri posta gönderileri aslında bağlı olduğu kurumun postaneye yanlış adres vermesinden kaynaklanıyor.
           Örneğin TTNET E-FATURA gönderiminde gözümüze çarpan bir adreste aynen şöyle yazıyor: “Merkez köyün kendisi Mh.  525103 Sk. No.10 K.1 D.10448707” veya “Merkez Merkez Mh. No.52 A K.A D.A” veya “Mustafakemalpaşa Sit. 27. Blok No.1”  gibi.
            Adreslerin yanlışlığı doğal olarak postacıları ve postaneyi zora sokuyor. Bazen de farklı isimle aynı adres bildirimi yapılmış oluyor.
            Aslında bu sorunlar postaneden kaynaklanmıyor. Sorun, postayı gönderen kurumun veya şirketin postaneye yanlış adres bildiriminden kaynaklanıyor. Sorunların çözülmesi de her vatandaşın kendi adresinin doğruluğunu posta gelecek kurum veya şirkete doğru verip vermediğini araştırmasından  veya adresleri alan şirketlerin sadece 1 kuruş karşılığında  bakanlık sitesinden vatandaşın T.C. numarası ile adresin doğruluğunu kesinleştirmesinden geçiyor.
            Vatandaş sorunun çözümünü postaneden arayınca postacılarda hergün “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” yı aramak durumunda kalıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir