Polisten ATM farelerine darbe

Yaşlı insanları banka önlerinde takip ederek yardım etmek bahanesiyle ATM’den paralarını çekerek dolandıran iki kişi, polisin sıkı takibi sonucu suçüstü yakalandı.
ATM dolandırıcılığı ile ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden;
“İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ve Güven Timleri tarafından 2 aydan beri sürdürülen takip ve çalışmalar neticesinde özellikle emekli maaşlarının dağıtıldığı 17-27 tarihleri arasında bankaların ATM’lerinde emekli aylıklarını almak için bekleyen yaşlı vatandaşlara yardım etmek bahanesiyle yaklaşarak bankamatik kartlarını ele geçirip maaşlarını çalan B.K. ve Ş.A. isimli şahıslar suçüstü yakalandılar.
Yakalanan şahısların, özellikle yaşlı, ATM kartlarını kullanmasını bilmeyen vatandaşlarımızı seçtikleri gözlemlenmiştir. Bursa, Manisa, Aydın, Afyonkarahisar il ve ilçeleri başta olmak üzere birçok il ve ilçede bu yöntemle dolandırıcılık olaylarına karışıp vatandaşların paralarını çaldıkları, üzerlerinde yapılan aramalarda daha önce çaldıkları paralarını çektikleri vatandaşlara ait birçok bankamatik kartının çıktığı görülmüştür.
Bu bağlamda geriye dönük yapılan çalışmalar neticesinde 2009-2010 yıllarında sadece ilçemizde 5 vatandaşımızın bu yöntemle paralarının çalındığı tespit edilmiştir. Yine konu ile ilgili diğer il ve ilçelerde irtibata geçilerek yapılan araştırmalarda 11 olayın daha failleri oldukları anlaşılmıştır. Konu ile ilgili bu yönde çalışmalarımız artarak devam etmekte olup, bu sayının daha da artabileceği alınan evrak ve dökümanlardan anlaşılmaktadır.
Bu olay vesilesiyle, vatandaşların bilgilendirilmesi için basın-yayın kuruluşları aracılığı ile duyurulması uygun görülmüştür.
Özellikle her ayın 17-27 tarihleri arasında emekli vatandaşlarımızın maaşlarını çekmek için gittikleri bankamatiklerde tanımadıkları kişilere kartlarını ve şifrelerini vermemeleri, yardım amacıyla yanlarına yaklaşan kişileri görevlilere bildirmeleri, bu tür olayların oluşmasını önleyecektir” dendi.
Merkez polis karakolunda düzenlenen evrakla birlikte adliyeye sevk edilen şüpheliler B.K. ve S.A., çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir