Perinçek üreten Türkiye’nin sözünü verdi

Vatan Partisi Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Doğu Perinçek; kendine yeten 7 ülkeden biri iken ülkemizin Tarımının işgale uğramasının temel nedeninin Borçlanma Ekonomisi olduğunu savunarak Atatürk ‘ün “Köylü Milletin Efendisidir” sözünün temel alınarak Üreten Türkiye olacağımızın sözünü veriyoruz, dedi.
Cumhurbaşkanı Adayı Doğu Perinçek; tarımsal üretimde yeniden şahlanışa geçmenin temel ilkelerini, çözümlerini paylaştığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi. ” Öncelikle bir AB dayatması olan Büyükşehir Yasasını kaldıracağız. Köy kanunu, çiftçinin gereksinimlerine göre yeniden yürürlüğe girecek. Köy meraları Köylünündür. Meralarımızı kurtaracağız.
Doğu ve Güneydoğu illerine huzur getirerek meraları yeniden üretime açacağız. Hayvancılığımızda ıslah çalışmaları yapacağız. Deniz,göl ve akarsu balıkçılığını teşvik edeceğiz. Biyoteknolojik yatırımlarla yem bitkilerinin ekimini çoğaltıp saklanmasını ve depolanmasını destekleyeceğiz.
Çiftçi örgütlerini, meslek odaları ve tarımla ilgili akademik çevrelerin görüş ve önerilerini dikkate alarak yeniden kendimize yetebilmemizi sağlayan kuruluşlar haline gelmesini sağlayacağız. Bunun için Çiftçi Kooperatiflerini, Türkiye Ziraat Odaları Birliğini, Ziraat Mühendisleri Odasını, Tarım Sanayicilerimizi ve üniversitelerimizdeki ilgili öğretim üye ve yardımcılarını, uzmanları ve kamu gücünün seferberliğini başlatacağız. Çağdaş, verimli tarım ve hayvancılık için Ziraat Muhendislerimizi ve veterinerlerimizi seferber edeceğiz. Tarım Kooperatiflerini güçlendirerek üretim ve tüketim kooperatifleri arasında işbirliğini geliştirecek. Böylelikle aracıya giden kaynakları çiftçimize kazandıracağız. Tariş, Fiskobirlik, Marmara Birlik, Trakya Birlik, Antbirlik, Çukobirlik, Pankobirlik gibi tarımsal kooperatiflerin hukuksal sorunlarını çözerek ürünleri işleyecek fabrika ve tesislere kavuşmasının önünü açacağız.
Su kullananındır. Köylerin suları köylümüzündür. Bu nedenle Toprak-Su Teşkilatını kuracağız. Çiftçimizin sulamada kullandığı elektrik fiyatları indirilerek borçlarının yarısını sileceğiz. Su kaynaklarının özelleştirilmesini öngören ve arazi toplulaştırmasını DSİ’ye bırakan KHK derhal iptal edilecek. Kullanılan elektrik enerjisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesini sağlayacak olanakları belirleyecek. Elverişli projelerin uygulanmasını teşvik ederek devreye sokacağız.
Çiftçiyi destekleyen TMO, Tekel, Et Balık Kurumu ve Süt Endüstrisi Kurumunu canlandıracak veya yeniden kuracağız. Kemal Derviş yasaları derhal kaldırılacak. Kotalar tarihe gömülecek. Tütün dış alımına son vereceğiz. Türkiye ‘de üretim yapan firmalara Türk tütünü işleme zorunluluğu getireceğiz. Tekel idaresi yeniden kurularak onbinlerce işçi üretime geri dönecek. TİGEM’in yeniden tohum ve damızlık hayvan dağıtır duruma getirilmesi sağlanarak kiralık işletmeler geri alınacaktır. Hal Yasasını üretici lehine değiştireceğiz. 39 milyon dekar tarım dışı arazi üretime kazandırılacak. Sınırdaki mayınlı arazileri yoksul köylülere dağıtacağız.
Perinçek; özellikle Tarımımıza büyük zarar veren dışalımın önünü gümrüklerle engelleyeceklerinin sözünü vererek Tarım ve Tarımsal sanayiyle kalkınmayı temel alan Atatürk ‘ün yolundan gideceklerini vurgulayarak “Köylümüz yeniden Milletimizin Efendisi ” olacak diyerek sözlerine son verdi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir