PAŞADER dahil 23 dernekte altın madenine karşı çıktı

Mustafakemalpaşalılar siyanürle maden aranmasını istemiyor

Bursa’nın etkin ve aktif derneklerinden olan Mustafakemalpaşa Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (PAŞADER) Mustafakemalpaşalı mahalle dernek başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantının gündemi Mustafakemalpaşa’da uluslararası şirketler tarafından siyanürle aranacak madenler oldu.
23 Dernek Başkanıyla yapılan toplantıda Mustafakemalpaşa’nın ve Türkiye’nin gündemi masaya yatırıldı. “Afrin Harekatı’nda tüm silahlı kuvvetlerinin Allah yar ve yardımcısı olsun” diyen PAŞADER Başkanı Kıvanç Atmaca, TSK’ya desteklerini bir kez daha ortak sesle duyurdu.
“ÇALIŞMALAR DURDURULMALI”
Ekonomiye katma değer sağlayan tarımı ve hayvancılığıyla, tarihi, yemyeşil doğası ve su kaynaklarıyla Bursa’nın değerli ilçelerinden biri olan Mustafakemalpaşa siyanür tehdidiyle karşı karşıya. Mustafakemalpaşalılar arasında birleştirici rol üstlenen PAŞADER, ilçede uluslararası şirketler tarafından siyanürle maden aranması konusunu dernek başkanlarıyla masaya yatırdı. İlçede siyanürle altın arama faaliyetlerinin durdurulması konusunda çalışmalar yürütülmesinde görüş birliğine varıldı.
“GELECEĞİMİZİ ELİMİZDEN ALACAK”
Mustafakemalpaşa’nın bir tarım ve hayvancılık kenti olduğunun altını çizen Başkan Atmaca, “Mustafakemalpaşa’da uluslararası şirketler tarafından siyanürle altın aranmasına dernek yönetimi ve mahalle dernek başkanları tarafından karşıyız. Hemşehrilerimizin sivil insiyatifte bulundukları gibi bizler de dernek başkanları olarak birkez daha toplumuzu ciddi anlamda felakete sürükleyecek, yarınlarımız ve topraklarımızı elimizden alacak siyanürle altın arama faaliyetlerinin derhal durdurulmasını istiyoruz” dedi. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacaklarını kaydeden Başkan Kıvanç Atmaca, Mustafakemalpaşalıların sağlığı ve geleceği için sürecin takipçisi olacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
1’den devam
İÇME SUYU VE TARIM ALANLARI TEHLİKE ALTINDA
Yüzde 60’ı ormanlarla çevrili olan Mustafakemalpaşa’nın Kömürcükadı, Şapçı, Akarca ve Bahariye mahalleleri ile Tümbüldek Kaplıcaları’nı kapsayan yaklaşık 40 bin dekarlık arazi, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile Altın-Gümüş Kompleks Madeni ve Cevher Zenginleştirme Tesisi Alanı’na çevrildi. Söz konusu plan değişikliği ile bölgenin içme suyu havzası, turizm alanı ilan edilen kaplıcalarımız ve diğer tabiat varlıkları tehlike altına girdi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir