Ovamızın yok olmasına izin vermeyeceğiz!


            Sivil Toplum Platformu’nca organize edilen, “Baca Tozu ve Tufal Geri Dönüşüm Tesisi”ne karşı düzenlenen mitingde tepkiler çığ gibi büyüdü. Fabrikanın kurulması planlanan arazinin yanında düzenlenen mitingde tesisin yapımını engellemek için Mustafakemalpaşa’daki tüm sivil örgütleri dernek ve oda yöneticileri, tüm siyasi partiler ve köylüler birlik oldu.

Mitinge Bursa’dan Nilüfer Yerel Gündem 21 Sekreteri Mehmet Kartal, Doğader Başkanı Murat Demir, yönetim kurulu üyeleri Caner Gökbayrak, Ayhan Kazancı, Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şeref Tuzcu, Mustafakemalpaşalılar Derneği Başkanı Halim Çapkın, Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası Üyeleri, Bursa Halk Evleri üyeleri, CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, CHP Parti Meclis Üyesi Ali Nihat Irkörücü, CHP Milletvekili Abdullah Özer, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Akkuş, Mustafakemalpaşalılar Derneği eski Başkanı ve Nilüfer Belediyesi İmar İşleri Komisyon Başkanı Metin Tunçel, AKP İl Genel Meclisi Üyeleri, Susurluk’tan CHP İlçe Teşkilatı, MHP İlçe Teşkilatı, Emek Partisi İlçe Teşkilatı, Karapürçek Belediye Başkanı Mehmet İlban, Eğitim Sen Başkanı Adil Işık, Belediye Meclis Üyesi Şuayip Çetin, Karacabey’den CHP İlçe Teşkilatı ve Gençlik Kolları, Demokrat Parti İlçe Başkanı Mehmet Ali Köfteci, Anavatan Partisi İlçe Başkanı Mustafa Hari, Eğitim Sen Başkanı Salih Tunç ve yönetim kurulu üyeleri, MHP İlçe Teşkilatı, Meltem Gazetesi sahibi İbrahim Bursalı katıldılar.

            Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi girişinde toplanan kalabalık bir grup Marzinc aleyhine, pankart açarak sloganlar attı.

Mitingde ‘Temiz çevre, temiz hava’ tişörtü giyen gençlerin elinde ‘Go Home Marzinc’, ‘Marzinc gelmesin, doğa kirlenmesin’, ‘Domates, biber, patlıcan, bu fabrikayı buraya kurmucan’, ‘Zehir solumak istemiyoruz’, ‘Kirletme suyu, havayı, ağlatma kızanı anayı’ yazılı pankartlar yer aldı.

Türk bayrakları açan köylülere çeşitli sivil toplum örgütleri, çevre dernekleri ve siyasiler de destek verdi. Tesisin kurulmak istendiği bölgenin tarım arazisi olduğunu ifade eden katılımcılar, insan sağlının zarar göreceği düşüncesiyle karşı olduklarını belirtiler. Miting saati yaklaştıkça alanda gruplar halinde katılımcılar kısa sürede miting alanını hınca hınç doldurdu.

            Mustafakemalpaşa Sivil Toplum Platformu Başkanı Seyit Ali Geçici, mitingde yaptığı konuşmada; “Siyasiler geldiği zaman yol kenarını onlara reva görenler, bizim miting alanımızı değiştirerek gözlerden ırak kalmamızı istediler. Ama biz sesimizi buradan da tüm dünyaya ve ülkemize yetkililere duyuracağız. Bunda kararlı olduğumuzu herkes görecek” dedi.

            Bursa’dan gelen Nilüfer Belediyesi Yerel Gündem 21 Temsilcisi Mehmet Kartal, Bursa Tabip Odası Başkanı Şeref Tuzcu, Doğader yönetim kurulu üyesi Caner Gökbayrak yaptıkları konuşmada kurulacak fabrikanın zarlarına değindiler.

            Çevre Bakanlığı’na 16 yılda yapılan bin 800 ÇED raporu başvurusundan sadece 30’una olumsuz rapor verildiğini ve Bakanlığın ÇED raporu konusunda hassas davranmadığını dile getiren konuşmacılar. ‘Bu raporlar hikaye!’ cümlesini üstüne basa basa kullandı.

            Organize Sanayi Başkanı Erhan Onar, “3 ay önce Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile birlikte Döllük-Güllüce Sulama Hattı’nın temel atma töreninde birlikteydik. Marmara’nın GAP’ı olarak nitelenen bu projenin hayata geçirilmesi için devlet, buraya 20 trilyon liralık yatırım yapıyor. Bu proje Mustafakemalpaşa’mıza hayat verecektir. 1.sınıf tarım arazilerimizden daha verimli, daha kaliteli ürünler almamıza vesile olacak. Dolayısıyla bölgemiz ülkemizin olduğu kadar dünyanın da tahıl ambarı niteliğini kazanacak. Ne hikmetse aynı bakanlık buraya 1.sınıf tarım arazilerimizi burada yaşayan insanlarımızı, hayvancılığımızı yok edecek bir tesis için ÇED raporu veriyor. Bunu anlamak mümkün değil. Sizler bu bütünlüğünüzü sağladığınız sürece buraya bu tesisin kurulması mümkün değil. Ben bu kurumun başında olduğum sürece de, buna asla izin vermeyeceğim. Sonuna kadar direneceğim’ diyerek mitinge katılan 15 bin katılımcıdan alkış aldı.

            Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, “Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan bu ilçede sanayiye asla karşı değiliz. 1.sınıf topraklarımızda yetişen ürünlerimizi işleyerek ilçemize ve ülkemiz ekonomisine katkı verecek her tesisin kurulmasında pas pas olmaya hazırız. Verimli topraklarımızın yok olmasına, çocuklarımız ve torunlarımızın sağlığını ciddi anlamda tehdit eden geri dönüşüm tesislerine karşı kendimizi siper etmeye hazırız. Döllük-Güllüce sulama projesi, hayata geçirilirken takdir ettiğimiz, alkışladığımız Çevre ve Orman Bakanlığı’nı bu tesisin buraya kurulması aşamasında nasıl ÇED raporu verdiğini anlamış değiliz. Bilim adamları bu tesisin zararlarını defalarca dile getirmesine rağmen, kulak tıkanmasına anlam veremiyoruz. Bilimi reddeden ülkeler yok olmaya mahkûmdur” diye konuştu.

            Birçok medya kuruluşu katılımcılar ile yapılan röportajlarda hepsinin kurulacak tesise karşı olduklarını belirtirken, Mustafakemalpaşa Belediye Başkan Yardımcısı AKP Meclis Üyesi Galip Çakmakçı’nın yaptığı konuşma çok etkileyiciydi.

            Çakmakçı, “Yapılanları anlamakta zorlanıyorum. Karşı olan bu kalabalığı hepiniz görüyorsunuz. Bu tesisin zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna izin vermek vatan hainliğine eş değerdir” dedi.

Daha sonra katılımcılar miting alanını olaysız bir şekilde terk etti.

 

             

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir