Ormancılara bilgi semineri

Mustafakemalpaşa Orman İşletmesi Müdürlüğü bünyesinde görev yapan orman bölge şefleri ile orman bakım memurları için bilgi semineri düzenledi.
Dün saat 10.00’da Orman İşletmesi Müdürlüğü salonunda düzenlenen seminere, Bursa Orman Bölge Müdür yardımcısı Salih Akbaş, Koruma Şube Müdürü Köksal Konak, İlçe Orman İşletmesi Müdürü İsmail Tüfekçi, Bursa Bölge Müdürlüğü avukatları, Mehmet Tuzcu, Seçil Heper Hatipoğlu, İlçe Orman İşletmesi Müdürlüğü Avukatı Zeynep Çağlar Çelenk, orman bölge şefleri ve orman bakım memurları katıldı.
Seminerde açılış konuşmasını yapan İlçe Orman İşletmesi Müdürü İsmail Tüfekçi; “Bu bilgilendirme seminerini düzenlemekteki amacımız, ormanların korunması ve sizlerin bilgisine daha çok bilgiler katmaktır” dedi.
Bursa Orman Bölge Müdür yardımcısı Salih Akbaş da yaptığı kısa konuşmasında; “Devlet malı ormanlarımız, ülkemiz için çok önemlidir. Mustafakemalpaşa ve Karacabey bölgesindeki ormanlarımızı korumak sizlerin görevidir. Buradaki bizim görevimiz ise sizleri avukatlarımız aracılığı ile bilgilendirmektir” dedi.
Koruma Şube Müdürü Köksal Konak da sinevizyon film gösterisiyle yaptığı konuşmada; “Ormanların korunması ile ilgili olarak 2010 yılına girmiş bulunuyoruz. Türkiye, bir hukuk devletidir. Anayasamızın 169-170.maddeleri, ormanlarla ilgilidir. Ormanlar, devlet tarafından 6831 sayılı Orman Kanunu ile korunur. Bu nedenle bizlerin görevi de 5237 sayılı Ceza Kanununun, 5326 sayılı Kabahatler Yasası çerçevesinde, ormanları kanunsuz müdahaleden korumaktır.
Orman bakım memurları 77.madde gereğince görev yaparlar. Devlet; ormanları, özel kişilik olan Orman Genel Müdürlüğü’ne koruması için görev veriyor. Kolluk görevleri bölge şeflerine bağlıdır. Ekip kolluk görevlerine koruma ve yangın dışında başka görev verilemez. Hassas olanları Orman İşletme Müdürlüğü kontrol edecektir.
Orman suçları, kaçak izinsiz olarak; ağaç kesme, nakletme, bulundurma, sarfetme, açma yerleşme, işgal, otlatma ve avlanmadır.
Dikili ağaç kesenler 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir