Orman İşletmesi yaza hazır

Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü, yaz aylarının başlamasıyla birlikte olası orman yangınlarına karşı tüm hazırlıklarını tamamladı.
Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte tüm ekip ve ekipmanlarını eksiksiz hazırlayan Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü, sozonun sorunsuz geçmesi için teyakkuza geçti. Bir önceki yıl, yapılan hazırlıklar sayesinde kusursuz ve sorunsuz bir sezon geçiren Işletme Müdürlüğüne bağlı yangın ekipleri, aynı başarıyı bu yıl daha da katlayarak elde etmek istiyor.
“TÜM EKİP VE EKİPMANLARIMIZ HAZIR”
İşletme bünyesinde bulunan tüm yangın ekibi ve ekipmanlarının 7/24 hazır olduğunu ifade eden Mustafakemalpaşa Orman İşletme Müdürü Ahmet ER, Muhabirimiz Muharrem Doğantez’e özel açıklamada, “Mustafakemalpaşa ve Karacabey il, “Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçesi olmak üzere, 2 adet yangına ilk müdahale aracımız, 5 adet yangın söndürme Arazözü ve 3 adet su ikmal tankeri olmak üzere yangın ekipleri faal bir şekilde görev başında. Yangın araçlarımızın ve yangın Helikopterlerinin su alabileceği Gölet ve Su Alma Havuzlarımız bakımları yapılmış bir şekilde hazır. Herhangi bir yangın çıkma ihtimaline karşı da Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı yangına hassas ve görüş alanları uygun yerlerde, 7 adet yangın gözetleme kulemiz aktif bir halde. Burada en önemli unsur yangın veya dumanın görülür görülmez haberdar edilmesi ve bununla birlikte çok çabuk hareket edilmesidir. Zamanla yarıştığımızı biliyoruz bu yüzden kulede çalışan arkadaşlarımızın görevi çok önemli. Kendileri bu konuda aynı hassasiyeti taşıyorlar” dedi.
Mevsimsel olarak bu YIL Mayıs ve Haziran aylarında görülen yaz yağışlarının ormanda ve kırsal alanda yabani otların miktarında artış meydana getirdiğini dile getiren Ahmet Er, “Yaz aylarında görülecek olan aşırı sıcaklar bu otları kurutacak bu da yangının çıkış ve ilerleyişini hızlandıracaktır. Bu durum, yangının çıkmadan önleme ve erken haber almayı daha önemli hale getirdi. Bu açıdan çalışmalarımızı her zamankinden çok daha titiz ve dikkatli yürüteceğiz. Yangın riskinin başladığı bir dönemde bulunuyoruz.
İstatistik verilerine göre Haziran, Temmuz ve Eylül ayları yangın çıkma olasılığının en yükseğe ulaştığı aylardır. Bu aylarda olumsuz bir durumla karşılaşmamaları için vatandaşlarımıza ormanda ateş yakmamalarını, yakarlarsa söndürmeden ayrılmamalarını, anız yakmamalarını, ormanda yansıtıcı durumda bulunan cam, şişe kırıkları bırakmamalarını istiyoruz. Ayrıca ormanda herhangi bir şekilde duman veya ateş gördüklerinde ücretsiz alo 177 orman yangın ihbar hattımızı aramalarını rica ediyoruz.
Orman İşletme Müdürü Ahmet Er son olarak, “İşletme Müdürlüğümüz bu nedenle devletimizin mevcut imkanlarını en verimli biçimde kullanarak orman yangınları konusunda ciddi, donanımlı, deneyimli bir organizasyon oluşturmuş ve orman yangınlarında ERKEN, EMNİYETLİ ve ETKİLİ hareket ile müdahalede bulunmayı ilke edinmiştir” dedi.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir