Öğrenciler dün ilk ders zili ile birlikte okullarına “Merhaba” dedi

Mustafakemalpaşa’da yaklaşık 17 bin 58 öğrenci ve bin 41 öğretmen ile Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon, Bursa’da 600 bin ve Karacabey’de de 15 bine yakın öğrenci için 2019/2020 Eğitim ve Öğretim Sezonu dün başladı. Mustafakemalpaşalı öğrenciler, dün çalan ilk zille birlikte okullarına “merhaba” dedi.
Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, önümüzdeki eğitim-öğretim yılındaki çalışma takvimi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenlediği 2019-2020 eğitim öğretim yılı takvimine göre, okullar 09 Eylül Pazartesi günü (dün) başladı, 19 Haziran 2020 Cuma günü sona erecek.
2019- 2020 eğitim öğretim takvimi
2019-2020 eğitim ve öğretim yılında; Birinci dönem, 09 Eylül 2019 Pazartesi günü (bugün) başlayacak ve 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek.
Birinci dönem ara tatili, 18 Kasım 2019 Pazartesi günü start alacak ve 22 Kasım 2019 Cuma günü bitecek.
Yarıyıl tatili 20 Ocak 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 31 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek.
İkinci dönem, 03 Şubat 2020 Pazartesi günü başlarken, 19 Haziran 2020 Cuma günü sona erecek.
Ayrıca, İkinci Dönem ara tatili ise, 06 Nisan 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 10 Nisan 2020 Cuma günü sona erecek.
2019-2020 eğitim-öğretim yılı 19 Haziran 2020’de son bulacak. Ardından 11 haftalık yaz tatiline girilecek. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı da, 07 Eylül 2020 Pazartesi günü start alacak.
Tatil sonrası okula iyi bir dönüş için 20 öneri
Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, tatil sonrası okula dönüş için anne babalara önemli ipuçları verdi.
Okula dönüş için istekli olan öğrenciler bile artan etkinlik ve yapısal düzenlemelerle ilgili baskılara uyum sağlamada zorlanabilirler.
Bu döneminde hayatın artan hızına uyum sağlayabilmek için anne-babalar önceden plan yaparak, gerçekçi ve olumlu bakış açısı geliştirerek öğrencilere destek olabilirler.
1. Problemleri önceden çözün: Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal bir problemi varsa okula başlamadan çözülmüş olmalı. Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olun. Çocuk ve diş doktoruyla v.b. görüşmelerinizi erken dönemde ayarlayın.
Çocuğunuzun duygusal veya psikolojik gelişimiyle ilgili endişelerinizi uzmanlarla paylaşın. Uzmanlar kaygılarınızın yaşa uygun konulardan mı ya da ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken gelişmelerden mi kaynaklandığını belirlemenizde yardımcı olurlar.
Okul başlamadan önce varolan sorunu saptayarak çözüm aramak çocuğunuza da yarar sağlar. Okullar anne-babaların tanımlanan sorunu iyileştirme çabalarını desteklerler.
2. Gerekli belge ve bilgileri gözden geçirin: Okuldan gönderilen yazılı belgeleri inceleyin. Belgeler çocuğun öğretmeni, sınıfı, okul için gerekli malzemeler, serbest zaman etkinlikleri, v.b. önemli bilgiler içermektedir.
3. Ajandanıza not düşün: Önemli günleri kişisel takviminiz üzerinde işaretleyin.
4. Okul alışverişi için son dakikaya kalmayın: Okul açılmadan bir-iki hafta önce alışverişinizi tamamlayın. İlköğretim çağındaki çocuklar size yardımcı olabilirler. Alışveriş listesini birlikte gözden geçirebilirsiniz.
5. Uyku ve yemek düzeninde yeni uygulamaya geçin: Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek düzeninizi özellikle kahvaltı saatlerini yeniden planlayın. Bu değişikliğe çocuğunuzu hazırlamak için onunla ödev ve etkinlikler nedeniyle aşırı yorgunluk hissetmemek için düzen oluşturmanın yararları üzerinde konuşun.
6. Televizyonu kapatıp başka aktivitelere yönlenmesini sağlayın: Çocuğunuzu sabah saatlerinde televizyon izlemek yerine; yap- bozla uğraşma, boyama, kitap okuma gibi etkinliklere yönlendirin. Bu faaliyetler çocuğunuzun öğrenme sürecine ve okul düzenine alışmasını kolaylaştıracaktır.
7. Çocuğunuzla birlikte okulunu ziyaret edin: Çocuğunuz küçükse ya da yeni bir okula başlıyorsa onunla birlikte okula gidin. Öğretmenle tanışmak, sınıf, yemekhane, bahçeyi görmek okul öncesi hissedilen endişenin azalmasını sağlar. Yeni çevre hakkında soru sorması için çocuğunuzu yüreklendirin.

Haber: Mahmut Balıoğlu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir