Nuri Karaca; “Çiftçiyi mildyö değil düşük fiyat bitirdi”

Tüm hastalık ve olumsuz hava koşullarına rağmen rekolteyi tutturan domates üreticileri, alım fiyatlarının düşülmesiyle dibe vurdu. Üreticiler, kredi ve ödemelerinin  biran önce ötelenmesini bekliyor.

Türkiye’nin salçalık domates üretiminin yüzde 40′ının elde edildiği Karacabey ile Mustafakemalpaşa ovalarında bir süredir görülen “Mildiyo” isimli mantar hastalığına rağmen hasadın sonuna yaklaşılırken 1 milyon tonluk rekolte hedefini tutturan üreticiler, fabrikalar tarafından kilogram alım fiyatının 19-21 kuruştan 14 kuruşa kadar düşürülmesiyle zarar ettiklerini öne sürdü. Üreticiler, biran önce kredi ve borçlarının ötelenmemesi halinde ya hapislik olacaklarını yada varını yoğunu satacaklarını belirtiyor.

Konuyla ilgili olarak önceki gün bir açıklama yapan Karacabey Ziraat odası başkanı Nuri Karaca’da aynı yönde açıklamalarda bulundu Karaca, Bursa’nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa, İzmir’in Torbalı ve Bergama ilçeleri ile Çanakkale’nin, Türkiye’de domates üretiminde önde gelen bölgeler olduğunu söyledi.

Domates fidelerinin, Bursa bölgesinde Mayıs ve Haziran aylarında toprakla buluşturulduğunu hatırlatan Karaca, il genelinde bu yıl 85 bini Karacabey, 15 bini Mustafakemalpaşa olmak üzere 100 bin dekar alanda salçalık domates yetiştirildiğini ve bunun, Türkiye üretiminin yüzde 40′ını oluşturduğunu anlattı. Ülke genelinde salçalık domates üretiminin 2,5-3 milyon ton olduğu bilgisini veren Karaca, bunun 1-1,2 milyon tonunun Karacabey ve Mustafakemalpaşa bölgesinde üretildiğini dile getirdi.

Karaca, bu yıl mildiyö nedeniyle önemli ölçüde rekolte kaybı riski yaşadıklarını ancak buna karşı geçen ayın ilk haftasında başlayan hasadın sonuçlarının, rekolte bakımından hedeflere ulaşıldığını gösterdiğini ifade etti.

Hasadın bu ay sonunda tamamlanacağını belirten Karaca, fiyatlar konusunda ise son yılların en kötü sezonunu yaşadıklarını savundu.

Fabrikalarla yapılan sözleşmeli üretim kapsamında kilogram başına alım fiyatlarının peşin ödemeli 19-21 kuruş ya da bu yıl Aralık ayı ödemeli 22 kuruş olarak tespit edildiğini bildiren Karaca, şunları söyledi; “Salça fabrikalarının domates fiyatlarını 14 kuruşa kadar çekmesi, üreticileri çok zor durumda bıraktı. Kar bir yana zarar ettik. Biz fiyat artışı beklerken fiyatlar geri çekildi. Üreticinin domatesten para kazanacağı fiyat 25-30 kuruştur. Bunun altındaki fiyatlar, üreticiyi kurtarmıyor. Hele 14 kuruşa kadar çekilen bir fiyat, girdi maliyetlerinin bile altındadır. Bu gidişle gelecek sene domates ekim alanları ciddi ölçüde daralır.”

Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da üretilen salçanın yüzde 80′inin ihraç edildiğine de vurgu yapan Karaca, döviz kurlarının son dönemde önemli oranda arttığını, bu nedenle salça fabrikalarının, domates fiyatlarını daha fazla aşağıya çekmesinin bir gerekçesinin olmadığını sözlerine ekledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir