Mustafakemalpaşa’ya siyanür tehlikesi

Mustafakemalpaşa’nın geleceği, Bursa Akarca Altın+Gümüş Kompleks Madeni Ve Cevher Zenginleştirme Tesisi ile kararabilir

İlçemiz Mustafakemalpaşa Kömürcükadı Köyü (mahallesi) merkez olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesinin 1/25000’lik plan notunda; “Planlama alanında yapılan arazi çalışması doğrultusunda söz konusu alanın ruhsat sınırları içerisinde Bahariye, Akarca, Kömürcükadı, Şapçı köylerinin yer aldığı yapılaşmış alanlar, tarım alanları ve orman alanları bulunmaktadır. İşletme ruhsatı alan alanlar ise orman alanlarını kapsamaktadır” demektedir.
Bu alanda yapılacak madencilik faaliyeti; bölgemizin en önemli jeotermal kaplıcası olan Tümbüldek Kaplıcalarını etkileyecek, deprem bölgesi ve çok sayıda fay hattına sahip bölgede yapılacak çalışmalarla kaplıca suları tamamen yer değiştirme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Kaplıca suları Bahariye Köyü de dahil olmak üzere geniş alanı kapsamaktadır. Bu alanlar maden sahasında kalmaktadır.
Maden sahası, ilçemizin ana su kaynağı ve Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olan Uluabat Gölünün ana besleyicisi olan Kirmasti Çayının hemen yanı başında ve bu çayın besleyici kolları üzerindeki dereleri kapsamaktadır.
Hemen yanı başından geçen bu çayın etrafı birinci sınıf tarım arazileri ve besicilik alanıdır.
1’den devam
İlçemiz Mustafakemalpaşa’ya çok yakın olan bu bölgedeki gözde ormanlık (kayın ve meşe ağırlıklı) alanları yok etmektedir. Kömürcükadı Köyünü çepeçevre sararak köylülerin köyünü terk etmeye zorlayacağı görülmektedir.
İlçemizin en büyük içme suyu kaynağı ve arıtma tesislerinin bulunduğu Sarpdere Arıtma Tesisleri bu madenin belirtilen işleme sahasının içinde yer almaktadır. Doğal sit alanı olan Suuçtu Şelalemizin bulunduğu ormanları kapsamaktadır.
Kısacası neresinden bakılırsa bakılsın bu tesis, ülkemizin tarım ambarı niteliğindeki bu bölgemizin geleceğini ipotek altına almaktadır. Yazışmalardan da anlaşılacağı üzere Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, jeotermal konusunda ısrarcı olarak olumsuz cevap verse de altın madeni için bir şekilde ikna edilmiş görülmektedir.
Bütün bunların yanında, altın madeninde siyanür kullanılacağını, siyanür havuzlarını, atıkların depolanacağı alanları, yer altı surlarının ne olacağını artık varın siz hayal edin. Her geçen gün artacak siyanür havuzlarıyla ve diğer atıklarıyla örnek altın madeni havzalarına benzer manzaralarla karşılaşacağımız malumdur.
Tarım kenti Mustafakemalpaşa’nın adının kirlenmiş tarım ürünleriyle anılması her halde gelecek açısından düşünülmesi gereken konunun en başındadır.
Kesinlikle bu madenin burada çıkarılması ve işletilmesi bu yörenin sonu anlamına gelecektir. Biz altın olmadan da yaşarız fakat doğamız ve topraklarımız kirlendiğinde yaşayamayız. İkinci bir MARZİNC vakası yaşamamak için başından bunun durdurulması gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir