Mustafakemalpaşa’da trafik nasıl düzelir

Şoförler ve Otomobilciler Odası Mustafakemalpaşa’daki şehir içi trafik sıkışıklığının giderilmesine yönelik yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı.

Odanın yaptığı açıklama 05.05.2010 yılında yaptığı tespit değerlendirmesinden daha kapsamlı bir açıklama oldu.

30 Mart 2014’te yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkanı olacak isime, trafik düzenlemesi konusunda büyük fayda olacağını düşündüğümüz tespitleri kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Şoförler ve Otomobilciler Odasından yapılan açıklama da şu tespitler öngörülüyor;

 “ İlçemizdeki araç ve yaya trafik yoğunluğunun kısmen de olsa rahatlaması için kısa  ve  orta vadede neler yapılabileceğine mesleksel gözle baktığımızda görebildiklerimizi kamuoyuna ve ilçemizi yönetenlere ve yönetmeye talip olanların  dikkatine sunmak istedik. Dikkat edilirse uzun vade ifadesini kullanmadık, çünkü ilçemiz trafiğinin çözümü için uzun vadeye tahammülü yoktur.

Daha önce 05/05/2010 tarihinde bu  tespitlerden daha kapsamlı ve daha geniş hazırlamış olduğumuz rapordan bu yana geçen 4 yıllık sürece baktığımızda o zamanki tespitlerimizden, bazıları uygulanmış, bu da bize ayrıca  tespitlerimizin doğru olduğu cesaretini vermiştir.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak mahalli genel seçimlerden sonra trafik düzenlemesi tümden belediyelere,  ancak Büyükşehir belediyesine verilmiş olacaktır. İlçe trafik komisyonu yetkileri sona ereceğinden tabi belediyelerin mazereti başkasına atma şansları da ortadan kalkacaktır.

Öncelikle geçmiş yıllarda  araç ve trafik yoğunluğunu öngörmeden yapılan şehirleşme düzenlemesi bugün nasıl geçmişin hatası ise bugünün ve geleceğin Mustafakemalpaşa’sına  bugünden öngörmek gerekir. Dolayısıyla bundan sonraki kentleşme daha geniş cadde ve sokaklar, kamu kurum ve kuruluşlarının konuşlanmasında, otoparklar ve trafik sorununun göz önünde bulundurulması ibadet ve sosyal alanlar , nüfus metrekare yoğunluğu v.s.  göz önünde bulundurulmalıdır.

Trafiğin kısmen rahatlaması için  orta vadede neler yapılabilir

Bugün için İlçemizde köyleri ile birlikte 100.000 Nüfus yaşamakta 32.468 adet sürücü belgeli vatandaş bulunmakta, 4502 adet  – 3,5 ton altındaki kamyonet (hususi,ticari binek araçlar dahil) 1040 adet  3,5 tondan  yukarı kapasiteli kamyon ,  6056 traktör, 9477 adet hususi otomobil,  329 adet minibüs , 490 adet otobüs ( 25 kişi ve üzeri) ,   179 adet çekici , 70 adet tanker , 40 adet özel gayeli araç, toplam 13.183 adet ve  ayrıca 8146 adet de motorlu bisiklet, ilçemiz şehir içi belde ve köylerinde trafiğe çıktıkları bu sayının %20 si Bursa-Balıkesir caddeleri  ve tek merkezdeki köprüyü her gün kullanıldığı varsayılırsa doğan doğacak,  karmaşayı nasıl çözebilirsiniz. Bu nedenle uzun vadeye tahammülü olmayan çözülmesi gereken devasal sorun karşımızda.

Ayrıca ilçemizin ortasından geçen derenin ayırdığı yerleşim alanı, ilçe merkezi,  köy sayısı ve araç sayısı düşünüldüğünde  ulaşım tek noktaya merkezlenme mecburiyeti getirdiği için  biran önce   alternatif çözüm üretilmesini mecbur kılmaktadır.  

Yalıntaş – Lütfiye köyleri (mahalleleri )arasında teknik veriler hesaplanarak bir köprü ile ayrıca

Mezbaha bölgesinde bir başka köprü ve  bu köprüler arasında oluşturulacak çevre yolu hem trafiği rahatlatacak mevcut cadde ve sokaklar üzerinde yeni düzenleme yapma imkanı doğuracaktır. Aynı zamanda bu  iki köprü arasında  yeni yerleşim alanları yaratacaktır. Aynı zamanda bu yerleşim alanları şehre yeni merkezler de oluşturacaktır.

Ayrıca mevcut  şehir yapısında yeni şehir merkezleri  mutlak oluşturulmalıdır. Bu yöntem Trafik yoğunluğunun Bursa –Balıkesir caddeleri  ,belediye hizmet binası  ve mevcut köprü arasında sıkışıp kalan alışveriş merkezleri , iş merkezleri v.s. yaya ve araç trafiğini de rahatlatacaktır.

İlçemiz şehirlerarası otobüs terminali Bursa –Balıkesir ana yolunun Tatkavaklı istikametinde düşünülmeli.

Ana caddeler üzerinde uygun olan yerlerde alt veya üst geçitler yapılmalı.

Kısa vadede ise

Özellikle Bursa –Balıkesir caddelerinde trafiğin daha hızlı akması mutlak sağlanmalı, trafik akışını yavaşlatan sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Şu anda TBMM   gündeminde bulunan yeni yasa tasarısında da şehir içerisinde trafiğin daha hızlı akışı için şehir içi trafik hız sınırının arttırılması tasarlanmaktadır.

-Şehir içi yolcu taşımacılığı yapan araçların duraklara daha rahat girip çıkabilmesi için  durakların mutlaka boş bırakılması sağlanmalıdır.  

-Şehir içerisinde  gıda tevzii yapan  araçların tevzii esnasında sık sık durmaları , trafik akışını ciddi manada engellemektedir.Örneğin bu tür pazarlamacılar  cadde üzerinde 20-30 metre ara ile dükkanlar önünde durarak mal pazarlamaları yerine araçlarını parka müsait yerlerde park ederek dağıtım  mallarını elde gezdirilebilen küçük araçlarla yapabilirler.

-Özellikle Perşembe günleri ana cadde üzerinde seyyar satıcıların cadde işgali engellenmeli.

-Yaya kaldırımları mutlak boş bırakılıp yayaların kaldırımları kullanması sağlanmalı, aksi taktirde yaya kaldırımını kullanamayan yayalar araç şeritlerine inmek mecburiyetinde kalmaktadırlar.

-Mevcut kapalı pazaryerinin üst katının Perşembe günleri dışında otopark olarak sağlanabilir.

-Şehir içi kavşaklardaki kontrollü sağa dönüşler geçişi mümkün olan her kavşakta düzenlenebilmeli.  

-Şehir içerisinde trafik akışını çok yavaşlatan , tehlike yaratan ,görüntü ve pislilik kirliliği yaratan AT ARABACILIĞI  mutlak kaldırılmalı (bu işle geçinen vatandaşlar başka alternatiflerle  mağduriyetleri giderilebilir.)

-Özellikle Bursa –Balıkesir caddeleri üzerinde  uzun süreli park yapmak yasaklanmalı.

-Şehir içerisinde yaygın bir şekilde otopark temin edilmeli.

-Mevcut otoparkların kullanılması  teşvik edilmeli.

-Yayaların kısa mesafede araç kullanmaması özendirilmeli. 

-Caddeler  üzerinde uzun süreli bazen de günlerce park etmiş araçlar tespit edilerek kaldırılması sağlanmalı. (Ana cadde üzerinde birçok araçta satılık tabelalı araçlara ücretsiz galeri imkanı verilmemeli. )

-İlçemizde cadde ve sokaklarda galericilik yapma durumunda kalan oto galericilerinin uygun bir merkezde toplanması sağlanmalı.

-Ana caddeler  üzerindeki  işyeri sahiplerinin,  işyerlerinin önlerini kasa , sandalye , duba v.s.   engelleyici cisimlerle kısa süreli  park yapılmasının engellemelerinin önüne geçilmeli.

-Şehir içerisinde belediyenin veya kamuya ait binaların yıkılarak daha rahat trafik akışı projelendirilmeli. (Eski tahıl binası gibi )

-Boşaltılacak devlet hastanesinin yeri otopark olarak değerlendirilmeli.

-İlçemiz deresini besleyen su kaynakları üzerinde baraj yapılması , derenin debisinin azalması, gibi etkenler dere yatağının daha rahat araç parkı olarak kullanılmasına imkan vereceğinden gerekli yasal ve teknik çalışmalar yapılarak günlük otopark olarak kullanılması sağlanabilir.

-Şehir içerisinde atıl duruma gelmiş ancak cadde ve sokakları  işgal eden araçların uzun süre kalması engellenmeli.

-Şehir içi güzergahı kullanan belde ve köy minibüsleri kalkış saatleri kaydırmalı şekle getirilmeli.

05/03/2014

           

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir