“Mustafakemalpaşa’da toprağın üstü, altından değerlidir.”

Kömürcükadı’da yapılan altın madeni konulu toplantıya salon dar geldi.

Yüzlerce katılımcı, altın madeninin hayatı tehdit ettiğini tespit ederek mücadele kararı aldı.

2006 Yılından bu yana Mustafakemalpaşa’nın Şapçı, Kömürcükadı, Akarca, Tümbüldek mahallelerini kapsayan alanda yapılmakta olan altın arama çalışmalarının siyanürle altın çıkarma aşamasına gelmesiyle birlikte halkta tedirginlik arttı.
Mustafakemalpaşa’nın en değerli içme suyu kaynağı olan Sarpdere suyunu, Tümbüldek kaplıcalarını ve Turizm alanı ilan edilen doğa harikası Şapçı, Kömürcükadı, Akarca, Tümbüldek, Güveçdere bölgelerini tehdit eden siyanürlü altın madenine karşı vatandaşlar eylem kararı aldı.
Geçtiğimiz Çarşamba gecesi Doğa-Der ve Bursa Akademik Odalar Birliği’nin çağrısıyla Kömürcükadı Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Siyasi Partiler, Akademik Odalar, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları, Muhtarlar Odası, Ziraat Odası ve Mustafakemalpaşa halkının ilgisi büyüktü.
İkiyüz kişiyi aşkın katımla gerçekleşen toplantıda altın madeninin işletmeye açılmasıyla birlikteMustafakemalpaşa,Karacabey ve Susurluğu kapsayan geniş bir alanda toprağın,havanın ve suyun siyanürle kirlenerek hayatı olumsuz etkileyeceği tespiti yapıldı.
Mustafakemalpaşa’da toprağın üstünün altından değerli olduğunu belirten katılımcılar doğamızın siyanürlü altın madenine feda edilemeyeceğini belirttiler.
Altın madeni projesinin iptal edilmesi için her türlü mücadele yöntemini kullanacaklarını belirten katılımcılar en kısa süre içinde Mustafakemalpaşa’da bir panel düzenlemeyi kararlaştırdılar.

Mehmet Bursalı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir