Mustafakemalpaşa’da çevre katliamı dinmek bilmiyor

Mustafakemalpaşa’da uzun yıllardır faaliyet gösteren Tat Konserve Fabrikası binlerce küp atık suyu Kirmasti Deresi’ne tahliye etmek için hat döşeme çalışmalarına başladı.
Vatandaş çileden çıktı: “Yeter artık”
5 kilometrelik atık su hattı inşaatını derenin sınırlarına kadar sessiz sedasız getiren iki işletmenin çalışmasının durdurulması için Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne dilekçe veren tepkili vatandaşlar, oluşacak çevre kirliliğinin önüne geçilmesini istediler.
TAT’ın Hamidiye Mahallesi Mineviz Caddesi’ndeki hat döşeme çalışmalarını, derenin bulunduğu karşı tarafta yürütebilmesi için Karayollarından kazı için aldığı ‘geçiş’ izni ise Belediye’ye takıldı. Belediye sınırlarındaki kazı için söz konusu işletmelere izin verilmediğinin ortaya çıkması üzerine çalışmalar ‘şimdilik’ durduruldu.
Yalıntaş ve Tatkavaklı beldeleri, sınırlarından geçen ve yapımı tamamlanan 3 kilometrelik atık su hattı için kazı izni verirken, Mustafakemalpaşa Belediyesi ise sınırları içerisinde yapılan izinsiz kazı gerekçesiyle işletmelere cezai işlem uyguladı.
Vatandaşlar, hattın yaşadıkları bölgeden geçmesini istemediklerini belirtip, Kirmasti Deresi’nin kirletilmesine engel olmak için harekete geçti. Öfkeli vatandaşların, Belediye’den izin alınmadan yapılan kazının durdurulmasına ve dereye akıtılacak suyun dereyi kirletmesine karşı tepkileri çığ gibi büyüdü.
Suyun arıtılarak dereye boşaltılacağını söyleyen yetkililere de sert çıkan öfkeli kalabalık, “Ne bu hattın buradan geçmesini istiyoruz, ne de dereye dökülmesini” diyerek tepki gösterdi.
Kirmasti Deresi’ne tahliye edilecek suyun ‘ arıtılmış’ su olduğunun söylenmesine rağmen konuya şüphe ile yaklaştıklarını belirten çevre sakinleri, evleri önünde yapılan kazıdan kendilerinin haberdar edilmediğini de dile getirerek; “ Karayolları bu izni vererek Ankara’dan Mustafakemalpaşa’nın kaderini çizmeye çalışıyor. Madem bu suyun arıtılmış ve temiz olduğunu söylüyorlar o zaman kendileri kullansınlar. Belediye Başkanı ile sabah yaptığımız görüşmede bizlere ‘işi hallettik, çalışmalar duracak’ dendi. İzin alınmadan yapılan bu çalışmalar tamamen durdurulmalıdır. Kirmasti Deresi daha fazla kirletilmemelidir. Yaşadığımız bölgede kesinlikle pis kokular istemiyoruz” dediler.
Dereden akan suyun Uluabat Gölü’ne döküldüğünü de hatırlatan vatandaşlar, gölün sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve diğer canlıların da kaynaklardaki hakkını göz önünde bulunduran Ramsar Sözleşmesi kapsamında, koruma altında olduğuna dikkat çektiler.
Vatandaşlarla konuşmak üzere Mineviz Caddesi’ne gelen MHP Belediye Meclis Üyesi Adnan Akın, dereye akıtılacak suyun ‘arıtılmış’ olduğunu söyleyerek, devletin hat döşemesi için verdiği güzergahın buradan geçtiğini dile getirince tartışma büyüdü.
Akın’a “Sen burada oturmuyorsun” diye tepki gösteren çevre sakinleri, belediye meclis üyesinin sözlerini eleştirdiler. Akın, devlet tarafından istenen bir sistemin uygulanmaya çalışıldığını belirterek; “ Vatandaşlarımızın kaygılarını anlıyorum. MHP olarak konuyu meclis gündemine taşıyacağız. Su hattının terfi bir hatta bağlanmasını ve bölgeye su tahliye edilmemesini görüşeceğiz” dedi.
Polisin çıkabilecek herhangi bir tatsızlığa karşı güvenlik önlemleri aldığı olayda, çevre sakinleri ile hat yapım çalışmalarını sürdüren ekip şefi arasında da tartışmalar yaşandı. Ekibin çalışmaları bırakarak bölgeden gitmesini isteyen vatandaşlar, zabıta ekiplerinin izinsiz kazıyı bir süre sonra durdurmalarının ardından dağıldılar.
Kalabalık arasında bulunan AKP İl Genel Meclis Üyesi Kerim Akça ise terfi hat kurulmayıp, atık suların bu bölgeden Kirmasti Deresi’ne tahliye edilmesi halinde partisinden istifa edeceğini dile getirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir