Mustafakemalpaşa’da bir ilk DİETA hizmete başladı

Mustafakemalpaşa’nın ilk özel diyetisyenlik hizmetlerinin sunulacağı klinik 17.07.2017 pazartesi günü DİETA SAĞLIKLI YAŞAM VE BESLENME DANIŞMANLIĞI ismi ile Sabribey Mah. Mektep Sok. No:4 D:1 adresinde( Bursa Cad. Pazaryeri Girişi ) hizmet vermeye başladı.
Diyetisyen Burak Turhan yaptığı açıklamada, vücutta sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesi olarak tanımlanan obezitenin son yıllarda ülkemizi ve dünyayı daha tehdit eder hale geldiğini belirti.
Turhan; “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre son 35 yılda dünyadaki obez oranı iki katına çıkmıştır. Bugün dünyada 2 milyar insan fazla kilolu 600 milyon insan ise obezdir. Obezite, kalp ve damar hastalıklarından sonra en fazla ölümlere sebep olan hastalıktır.
Obezite; diyabetten eklem ağrılarına, hipertansiyondan kalp ve damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın öncüsü olarak insan sağlığına göründüğünden daha fazla zarar vermektedir.
Obezitenin tek tedavisi beslenme davranışlarının değiştirilmesidir. Bu konuda, yetkili tek sağlık personeli ise diyetisyenlerdir.
Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.
Beslenme anne karnında başlayıp, yaşamın sonlanmasına kadar geçen her süreçte yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.
Beslenme gereksinimleri kişinin cinsiyetine, yaşına, fiziksel aktivite durumuna göre değişmektedir.
Sağlıklı yaşam ve beslenme danışmanlığından faydalanmanız için hayatınızın özel bir döneminde (gebelik, ergenlik, yaşlılık vb.) olmanız ya da hasta (obezite, tansiyon, yüksek kolesterol vb.) olmanız gerekmez. Sağlıklı beslenerek birçok hastalığı hiç yaşamadan atlatma şansına sahipsiniz.
Hazırladığımız beslenme programlarının tamamı size özel olarak oluşturulmakta ve hayatınıza en kolay şekilde uyum sağlayacak şekilde düzenlenmektedir. Yapılan önerilerin tamamı güncel bilimsel çalışmalar takip edilerek düzenlenmiş önerilerdir.
Dieta Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlığı bünyesi altında danışanlarımıza; Kilo Kontrolü, Gebelik öncesinde beslenme, Gebelikte beslenme, Çocuk ve ergen beslenmesi, Sporcu beslenmesi, Diyabet hastalığında beslenme, Tansiyon hastalığında beslenme, Diğer hastalıklarda beslenme, Mobil sağlık hizmetleri gibi hizmetler sunmaktayız” dedi.
Diyetisyen Burak Turhan’ın özgeçmişi
1994 yılında Mustafakemalpaşa’da doğan Turhan Öğretmendavut İlköğretim Okulu ve İbrahim Önal Anadolu Öğretmen Lisesi’ni bitirdikten sonra Türkiye’de 3. olarak açılan Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde okumaya hak kazandı.
Geçtiğimiz Haziran ayında aynı bölümden mezun olarak doğup büyüdüğü ilçe olan Mustafakemalpaşa’ya, ilçenin ilk özel diyetisyenlik hizmetini vermek amacıyla geri döndü. DİETA Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlığı kapsamında Mustafakemalpaşa halkına, kilo kontrolü, sporcu beslenmesi, gebelik öncesinde beslenme, gebe beslenmesi, diyabet ve tansiyon gibi bazı hastalıklarda beslenme gibi konularında hizmet verecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir