Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı ‘Elele Engelsiz Hayat’ Projesi Kapsamında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı Elele Engelsiz Hayat Projesi Kapsamında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı. Kaymakamlıktan konu ile ilgili şu açıklama yapıldı.
“Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı tarafından 2015 yılından beri uygulanan ‘Elele Engelsiz Hayat’ Projesi 2018/2019 yılında da uygulanmaya devam etmektedir.
Bu projemiz ile İlçemizde yaşayan engelli bireylerin ve İlçemiz içerisinde bulunan İbn-i Sina Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin sosyal statü sahibi olması, topluma tam katılımı, tüketici olmaktan çıkıp üretken olmaları ve bu durumun topluma benimsetilmesi, kendilerini yeterli ve özgüveni yüksek bir birey olarak hissetmelerini sağlayarak engelli bireylerin toplumsal entegrasyonunun güçlendirilmesine katkı da bulunmak amaçlamaktadır.”
Kalbinizde Engel Yoksa Tüm Engelleri Aşabilirsiniz sloganıyla düzenlediğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programının başlangıcında konuşan İlçe Kaymakamı Mustafa Masatlı; Herkesin bir engelli adayı olduğunu, yarınların başımıza neler getireceğinin bilinmediğini.
Engelli bireylerin her zaman destekçisi olunması gerektiğini belirterek engelli bireylerimizin sosyal hayata entegre olmaları için 2015 yılından beri Elele Engelsiz Hayat projelerinin uygulandığını. Bu projeler kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile toplum da engelli bireylere yönelik önyargının kırılması, toplumla iç içe olarak engelli bireylerin tanınması ve kaynaşmasının sağlandığını, toplumun tüm kesimlerinde farkındalık ve duyarlılığın oluşturulduğunu Devletimizin kurmuş olduğu sosyal sistemin tüm engellileri ve dezavantajlı grupları kapsadığını ve her tür ihtiyaçlarını karşıladığını, sosyal sitemizin tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti. Ülkemizde yaşayan her insanın engelli olma ve engelli bir bireyle yaşama ihtimali olduğunu ifade ederek Tüm Engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı.
Konuşmanın ardından; İbn-i Sina Özel Eğitim ve Merkezi Eğitim öğrencileri ABC Müzikli Dans gösterisi yaptılar. Dans gösterisinin ardından İbn-i Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu Uygulama Evi tanıtım videosu izletildi.
Daha sonra Küçük Köpek Yavruları Kısa Hikâyesi anlatıldı. Hikâyenin ardından Vermeyince Mabut, Neylesin Sultan Mahmut Tiyatro gösterimi yapıldı. Tiyatro gösterisinden sonra Dünya’da engelli ünlüler slayt gösterimi izletildi ve son olarak engelli öğrencilerimiz tarafından Ye Kürküm Ye tiyatro gösterisi sahnelendi. Tüm gösterilerin ardından engelli öğrencilerle birlikte sahneye çıkıldı ve şarkı söylenerek program sonlandırıldı. Programa İlçe Kaymakamı Mustafa Masatlı, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Gültekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Kurum Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Okul Müdürleri, Veliler, Öğrenciler ve İlçe Halkı katıldı.

Haber Merkezi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir